Nyheter

C26 Bioscience får 900 000 kr för vidareutveckling av nytänkande acnemedel

Leif Eriksson, C26 Bioscience

Inkubera-företaget C26 Biosicence får 900 000 kr i bidrag från Vinnova för att vidareutveckla av en ny substans mot acne. Syftet är att säkerställa substansens effekt och säkerhet, stärka bolagets patent samt inleda dialoger med större läkemedelsbolag för en framtida lansering.
– Finansieringen från Vinnova gör det möjligt att jobba vidare med ett mycket lovande satsning, säger Leif Eriksson, projektledare på C26 Bioscience. Blir det som vi tror och hoppas, får vi en unik produkt – ett effektivt medel mot acne med små eller inga biverkningar.

Cirka 600 miljoner människor världen över lider av acne. Det vanligaste behandlingensker med hjälp av antibiotika, vilket både ger en rad biverkningar samt risk för större resistensutveckling i världen. C26 har valt ett annat angreppssätt – en substans som hindrar att naturligt inflammationshämmande A-vitamin bryts ner i huden, vilket annars sker när acne bildas. Man kan säga att den nya substansen stärker hudens egen motståndskraft mot acne istället för att tillsätta anibiotika.
– Våra första tester har varit mycket lovande, säger Leif. Men fortfarande återstår ett omfattande arbete innan vi kan nå ut på marknaden.

Finansieringen från Vinnova är fortsättningen på en mindre finansiering som företaget fick för ett drygt år sedan. Då genomfördes bland annat inledande tester. Eftersom resultatet var så positivt, har man nu fått ytterligare 900 000 kr för att kunna arbeta vidare med projektet.
– De första testerna visar på god effekt samt hittills inga tecken på biverkningar. Det finns preparat på marknaden där man tillför höga doser A-vitamin med hjälp av tabletter, vilket kan leda till fosterskador. Eftersom vårt preparat istället stärker det naturliga vitamin A som redan finns i huden, är risken för biverkningar minimal. Dessutom kommer den som lider av acne applicera vårt medel direkt på huden, istället för att svälja det.

C26 Bioscience ägs av de tre grundarna Leif Eriksson, Allan Sirsjö, Åke Strid – alla forskare – samt Örebro Universitet Enterprise AB. En stor del av forskningen som lett fram till den nya substansen har också gjorts på Örebro universitet. Dessutom har man fått stöttning från Örebro universitets innovationskontor. Nu är C26 Bioscience ett Inkubera-bolag.
– Den stöttning som vi fått av olika delar av innovationssystemet har varit mycket betydelsefullt för att vi idag har kommit så här långt, säger Leif.

Efter arbete med fortsatta tester samt patentsökning, väntar så småningom lansering på marknaden.
– Vår strategi för detta är att hitta ett samarbete med ett större läkemedelsbolag som kan ta produkten till marknaden. Lanseringen ligger en bit fram i tiden, men vi är mycket hoppfulla, säger Leif. Med tanke det stora antalet människor som lider av acne och att vi förhoppningsvis kan erbjuda ett effektivt preparat som varken innehåller antibiotika eller har svåra biverkningar, så är marknadspotentialen enorm.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


tisdag 9 december

Så vill Amanda på ÖrebroTech lysa upp Örebros tech-scen

Nyfiken, driven och lösningsorienterad – tre ord som beskriver hur Amanda Eriksson tar sig an både jobbet och livet. Historien om hur hon fick jobbet som ansvarig för initiativet Örebro Tech är ett talande exempel. – Jag skapade min jobbansökan genom att tala in och skicka iväg ett mejl under en promenad. Det blev spontant, men det är lite så jag fungerar, säger hon.

torsdag 13 november

Från bredd till spets – så vill Erik Jonuks ta Inkubera in i framtiden

Erik Jonuks är Inkuberas nya vd. Med honom vid rodret tar bolaget steget från breddinkubator till spetsaktör. Inkubera lämnar på sikt rollen som stödjare av bolag i alla branscher för en tydligare specialisering. – Vi vill bli riktigt spetsiga och kompetenta inom några utvalda områden. Vi siktar högt och fokuserar på företag med forskningsbakgrund och/eller högt teknikinnehåll. Först ut i vår satsning är life science-bolagen.

måndag 10 november

Virenc substans bryter ned infektioner orsakade av influensa-, RS- och coronavirus

Torbjörn Bengtsson och Hazem Khalaf på företaget Virnenc har utvecklat en substans som kan bryta ner virus med lipidhölje – till exempel influensa-, RS- och covid-19-virus, som tillsammans orsakar över en miljon dödsfall per år. – Virus ändrar skepnad med tiden vilket gör att vaccin och antivirala läkemedel då förlorar sin effekt. Vår substans har unik verkningsmekanism och fungerar mot alla virus med hölje, säger Torbjörn.Vi

måndag 3 november

Pia får nyckelroll i Inkuberas satsning på framtidens vårdinnovationer

Med gedigen erfarenhet som forskare, entreprenör och affärscoach till life science-företag, får Pia Keyser en nyckelroll i Inkuberas nya satsning på nystartade företag inom life science-området. Med sin bakgrund kompletterar hon Inkuberas breda kunskapsbas inom affärsutveckling med såväl specialistkompetens som ett brett kontaktnät inom branschen. – Inkuberas satsning är jättespännande och något som jag inte kunde säga nej till. Trots min korta tid här har jag redan sett flera exempel på affärssatsningar med stor potential inom vården. Med närheten till både USÖ och Örebro universitet finns goda möjligheter att bygga en hållbar grund inom life science, säger hon.