Nyheter

Finanslogik optimerar risk och låneränta för landets kommuner och regioner

Emil Mobäck och Johan Olander, Finanslogik.

Nystartade Finanslogik i Sverige AB har utvecklat ett verktyg för att optimera kundernas skuldförvaltning. Enkelt uttryckt hjälper de kommuner och regioner att låna pengar så billigt som möjligt utan att ta för stora risker.– Vi har ett upplägg som vi är ensamma om, säger Johan Olander på Finanslogik. Vi har en egen metod att bygga strategier med utgångspunkt från kundernas investeringsplaner och deras ekonomi.
– Kommuner och regioner kan inte ta högre risker än de klarar av, men de ska förstås inte heller betala mer i ränta än nödvändigt. Med vår hjälp hittar de balansen, tillägger Emil Mobäck.

När jag träffar Emil och Johan är det deras allra första dag som egna företagare. Men de är långt ifrån några duvungar. Utöver att de är diplomerade finansanalytiker vid Handelshögskolan i Stockholm, har de jobbat i flera år som kundansvariga på Kommuninvest, ett Örebro-företag som lånar ut pengar till de flesta av Sveriges kommuner och regioner.
– Åtminstone till en början kommer vi att vända oss till samma målgrupp, säger Johan. Men medan Kommuninvests erbjuder attraktiva lån, är vår huvudfokus skräddarsydd rådgivning. Vi hjälper kommunerna att ta kontrollen över sin skuldförvaltning.

Finanslogiks modell är uppdelad i tre huvudfaser. Den första delen innefattar en strategi för skuldförvaltningen som bottnar i kundens finansiella styrka och framtidsplaner. Del två handlar om att säkerställa att de finansiella styrdokumenten – som kommunerna har att rätta sig efter i framtiden – stöttar den valda strategin. Sist men inte minst hjälper Finanslogik kunderna med sin operativa förvaltning, det vill säga att hitta de mest optimala löptiderna och de mest prisvärda alternativen vid varje enskild upplåning.
– Våra närmaste kunder är ekonomi- och finanschefer inom offentlig sektor. Vi kommer hjälpa dem att fatta trygga och välgrundade beslut som de lättare kan kommunicera till den övriga organisationen. Tillsammans med kunderna bygger vi en strategi som hänger ihop med den övriga verksamheten.

Finanslogik är ett Inkubera-företag redan från starten. På sikt är siktet inställt på att utveckla en affärsmodell och ett mer digitaliserat verktyg som gör det möjligt att växa skalbart.
– Vi är glada över att Inkubera tror på oss och vi ser med förväntan fram emot den stöttning vi kommer att få, säger Johan. Vi vet var vi har våra styrkor, men också var vi har våra luckor. Inkubera har handplockat, Michael Blix, en affärscoach med erfarenhet av dataanalys, IT-system och att växa snabbt på marknaden. Vår gemensamma utmaning är att hitta en hållbar och skalbar affärsmodell förpackat i en skalbar produkt.

Både Emil och Johan menar att det finns goda möjligheter att växa. Dels finns en stor marknad i Sverige, dels finns liknande marknader i de övriga nordiska länderna.
– Vi hoppas kunna växa med 30 nya kunder om året, säger Emil. Vi börjar med de relationer som vi redan har för att sedan växa vidare steg för steg på nya marknader.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


måndag 12 oktober

Inkubera Ventures – bryggan mellan bolag och tillväxtkapital

Att ha en bra affärsidé räcker inte alltid för att attrahera kapital. Det krävs också ett starkt team, en skalbar affärsmodell och rätt förberedelser inför mötet med investerarna. Det är här Inkubera Ventures ska göra skillnad. Efter sin första månad på jobbet ser Investment Lead, Roumi Johannesson, stora möjligheter att stärka länken mellan regionens tillväxtbolag och det privata kapitalet.

fredag 2 oktober

SKAPA-priset till Greewave – ViSort vann SKAPA-talang

Luis Valencia på Greewave tog hem årets SKAPA-pris i Örebro län. SKAPA-talang gick till Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström på ViSort. Nu väntar riksfinalen i november för båda vinnarna.

torsdag 24 september

Ping Payments hittade nya vägar till tillväxt

Ping Payments hade en stark position på sin marknad – så stark att den började begränsa möjligheterna att växa. Genom Swedish Scaleups fick Örebrobolaget hjälp att hitta nya målgrupper, vässa strategin och omsätta den i praktiken. – Om man som vi har 95 procent marknadsandel inom sin huvudmålgrupp är det svårt att fortsätta växa. Det gjorde att vi för ungefär ett år sedan hamnade i något av en identitetskris, berättar vd Petter Sehlin. Vi visste att vi behövde bredda vår målgrupp, men var lite osäkra på i vilken riktning vi skulle gå. Erbjudandet om att vara med i Swedish Scaleups kom i helt rätt tid. Nu har vi en tydlig strategi och stark vind i seglen.

måndag 21 september

Här är finalisterna i SKAPA–priset 2026

Länsjuryn för SKAPA-priset i Örebro län har utsett tre innovativa bolag till finalister i årets tävling. Vinnaren presenteras vid prisceremonin på Örebro slott den 1 oktober. Möt alla länsfinalisterna och läs om deras banbrytande idéer.