Nyheter

Impulso vill minska modebranschens överproduktion

Viktoria Lindqvist, vd på Impulso.

Örebroföretaget Impulso har skapat ett system som gör att klädmärken kan följa sin försäljning i butikerna på detaljnivå och i realtid. Kunskapen hjälper varumärkena att lösa ett av branschens största problem – överproduktionen.
– I praktiken har varumärkena gigantiska varulager ute i butikerna, lager som de inte riktigt har koll på, säger Impulsos vd Viktoria Lindqvist. Med vår hjälp kommer de att kunna se försäljningen till konsument och kunna agera mycket smartare.

Tillsammans med kollegorna Mathias Olsteg och Konrad Olsson driver Viktoria Impulso, ett så kallat Software-as-a-Service (SaaS). De har varit verksamma i några år och bland annat erbjudit system för säkrare betalningar mellan branschens aktörer. Det nya verktyget lanseras för en dryg månad sedan.
– Intresset är jättestort, säger Viktoria. Vi hjälper branschen med ett grundläggande behov, säger Viktoria.

För att inte gå miste om försäljning, tvingas varumärken leverera mer kläder till butikerna än vad som egentligen går åt. Varumärkena vet förstås vad de levererat, men inte vad som sålts ut ur butiken. Överproduktionen orsakar svag lönsamhet och onödig miljöpåverkan.
– Med kunskapen som våra kunder får genom vårt system kan de detaljstyra på ett helt annat sätt. De kan producera och leverera sådant som verkligen säljs, snabbare ta bort produkter i sortimentet som inte fungerar samt flytta varor mellan butiker. En vara som inte säljs på ett ställe kan vara succé någon annanstans.

Framgångarna för Impulso har inte låtit vänta på sig. Med utgångspunkt från Örebro och Sverige börjar man nu få ordentligt fotfäste i Europa.
– Vi har nu skrivit letter of intent med flera globala distributörer av stora varumärken. Vi märker att vi kan leverera något som en stor del av branschen verkligen behöver.

Sedan några veckor tillbaka är Impulso med i programmet som Swedish Scalups som Inkubera driver med en rad andra inkubatorer i östra Mellansverige.
– Vi har bland annat fått hjälp med en kommunikationsstrategi som vi sjösatte i augusti och vi har gått igenom en hållbarhetsanalys som vi har stor nytta av. Vi är verkligen jättenöjda, säger Viktoria.

Viktoria ser optimistiskt både på Impulsos framtid och på möjligheten att kunna bidra till mer hållbar modebransch.
– Vår vision är att skapa ett nytt cirkulärt ekosystem, där alla aktörer blir vinnare. För att uppnå detta behöver vi starkare samarbeten, ökad transparens och bättre kommunikation, säger Viktoria.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


tisdag 5 maj

Inkubera söker projektledare & affärsutvecklare – för att bygga nästa generations innovationspipeline

Hur kan vi ta en idé från tidigt skede till investeringsbart bolag – och hur kan den resan bli mer träffsäker, datadriven och AI-stödd? Det är kärnfrågan i Inkuberas nya EU-finansierade utvecklingsprojekt, där vi nu söker en projektledare och affärsutvecklare. – Den vi söker ska inte "leda ett projekt" utan utgöra själva motorn för hur vi utvecklar bolagen, gärna med AI som ett centralt verktyg, säger Erik Jonuks.

tisdag 5 maj

Från Örebro till Hollywood. Nu vill bolaget bakom Moon Smart Focus sätta en ny världsstandard.

På hösten 2014 tar regissören Miko Lazic för första gången kontakt med Inkubera. Han hade en idé om ett smart fokussystem som skulle kunna göra automatiska fokusförflyttningar och effektivisera filmskapandet. Inkubera kopplade ihop Miko med AI-forskare på Örebro universitet och tog med honom på en affärsresa till Kanada som gav de första kontakterna med amerikansk filmindustri. Inkubera introducerade honom även för Mathias Farnebo som idag är företagets vd. – Vi satte tidigt upp en vision att vår produkt Moon Smart Focus skulle finnas på stora filmproduktioner i Hollywood, berättar Mathias. Den visionen har vi sedan länge nått. Företaget fortsätter att utvecklas och nu siktar vi på att bli en industristandard som förenar filmiskt konstnärskap med möjligheterna som AI ger.

måndag 27 april

Karlskogaföretaget har lösningen för autonoma drönare och sjävkörande fordon

Det började med en enkel insikt: mycket av det som sägs om autonoma drönare fungerar inte i verkligheten. För Victor Björkgren blev det startskottet för Nordic Flight Stack, ett nytt bolag i Karlskoga. – Både inom det militära och inom det civila finns det en stor efterfrågan på autonoma system som klarar sig själva, även om de skulle störas ut eller förlora radiokontakten av andra skäl. Lösningarna finns inom forskningen, men jag har noterat att ingen har hittat något som fungerar i praktiken. Det är där jag nu har skapat en lösning, säger Victor.

onsdag 22 april

Inkubera och Intric i nytt samarbete – bygger framtidens AI-drivna inkubator

Inkubera har ingått ett strategiskt avtal med det svenska AI-bolaget Intric. Genom samarbetet stärker vi vårt erbjudande, effektiviserar inflödet av bolag, och tar en tydlig position som en framtidssäkrad inkubator med hög datasäkerhet. – Det här samarbetet gör att vi kan arbeta både smartare och mer proaktivt. Vi frigör tid till det som verkligen skapar värde – att möta forskare och entreprenörer som vill utveckla bolag och bidra till en positiv utveckling av samhället, säger Ruxandra, ansvarig för inflödet av nya företag till Inkubera.