Nyheter

Milmeds patenterade jästprodukter behandlar inflammationer utan biverkningar

Milmeds verksamhet är uppbyggt kring jästprodukter och deras positiva hälsoeffekter inom flera behandlingsområden. Levande jästkulturer som behandlats med elektromagnetiska vågor i vissa frekvenser har visat sig ha god effekt för att motverka inflammation i mänskliga celler. Företaget drivs av Thomas Lenz som i större delen av sitt liv arbetat med olika typer av innovationer.
– Vi har testat våra produkter på 1 500 personer med mycket goda resultat, berättar Thomas.

Milmed har varit verksamt i Örebro sedan 2018. Företaget har patent inom tre områden:
– Neurodegenerativa sjukdomar, exempelvis ALS, Parkinsons och demens.
– Irritabelt tarmsyndrom (IBS) som 10 – 20 av alla västerlänningar drabbas av.
– Flera typer av allergier.

Tekniken att behandla levande jästkulturer med elektromagnetiska vågor bygger på 15 års forskning. Thomas har lång erfarenhet av att arbeta med att utveckla och marknadsföra innovationer. Däremot har han ingen egen kompetens av läkemedel. Detta kunskapsområde tryggas dels genom den erfarnare professorn Trevor Archer som är anställd i Milmed, dels genom en profesionell styrelse med många namnkunniga personer.
– Nu har vi en mycket kompetent och erfaren styrelse med gedigen erfarenhet inom forskning och läkemedelsbranschen. Vår styrelse är viktigt både för den kompetensen den tillför bolaget och för att bygga trovärdighet utåt, säger Thomas.

De goda hälsoeffekterna som bevisats i olika studier, talar för att företagets borde ha goda förutsättningar att klara en läkemedelsklassning. Dock är processen med läkemedelsgodkännande både tids- och kostnadskrävande. Därför har man beslutat att klassa substansen som ett kosttillskott i väntan på en framtida läkemedelsprövning.

Thomas Lenz, Milmed.

Produkten är nu redo att möta marknaden Under hösten sker bearbetning distributörer av kosttillskott på internationell nivå.
– Vi har inte själv resurser att marknadsföra våra produkter till konsumenter, utan går vägen vi redan etablerade distributörer. Hittills har vi skrivit ett avtal för den australiensiska marknaden. Diskussioner med distributörer i fler länder pågår. Thomas är optimist.
– Jag hoppas att vi inom ett år finns i ett tiotal länder, säger han.

Sedan ett par månader tillbaka är Milmed ett Inkubera-företag.
– Dels är det värdefullt att ha ett bollplank kring företagets strategiska utveckling, säger Thomas. Men jag hoppas också att jag via Inkubera kan få värdefulla kontakter. För att kunna gå i mål med en läkemedelsprövning krävs exempelvis att vi hittar en trygg finansiering.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


måndag 12 oktober

Inkubera Ventures – bryggan mellan bolag och tillväxtkapital

Att ha en bra affärsidé räcker inte alltid för att attrahera kapital. Det krävs också ett starkt team, en skalbar affärsmodell och rätt förberedelser inför mötet med investerarna. Det är här Inkubera Ventures ska göra skillnad. Efter sin första månad på jobbet ser Investment Lead, Roumi Johannesson, stora möjligheter att stärka länken mellan regionens tillväxtbolag och det privata kapitalet.

fredag 2 oktober

SKAPA-priset till Greewave – ViSort vann SKAPA-talang

Luis Valencia på Greewave tog hem årets SKAPA-pris i Örebro län. SKAPA-talang gick till Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström på ViSort. Nu väntar riksfinalen i november för båda vinnarna.

torsdag 24 september

Ping Payments hittade nya vägar till tillväxt

Ping Payments hade en stark position på sin marknad – så stark att den började begränsa möjligheterna att växa. Genom Swedish Scaleups fick Örebrobolaget hjälp att hitta nya målgrupper, vässa strategin och omsätta den i praktiken. – Om man som vi har 95 procent marknadsandel inom sin huvudmålgrupp är det svårt att fortsätta växa. Det gjorde att vi för ungefär ett år sedan hamnade i något av en identitetskris, berättar vd Petter Sehlin. Vi visste att vi behövde bredda vår målgrupp, men var lite osäkra på i vilken riktning vi skulle gå. Erbjudandet om att vara med i Swedish Scaleups kom i helt rätt tid. Nu har vi en tydlig strategi och stark vind i seglen.

måndag 21 september

Här är finalisterna i SKAPA–priset 2026

Länsjuryn för SKAPA-priset i Örebro län har utsett tre innovativa bolag till finalister i årets tävling. Vinnaren presenteras vid prisceremonin på Örebro slott den 1 oktober. Möt alla länsfinalisterna och läs om deras banbrytande idéer.