Nyheter

Milmeds patenterade jästprodukter behandlar inflammationer utan biverkningar

Milmeds verksamhet är uppbyggt kring jästprodukter och deras positiva hälsoeffekter inom flera behandlingsområden. Levande jästkulturer som behandlats med elektromagnetiska vågor i vissa frekvenser har visat sig ha god effekt för att motverka inflammation i mänskliga celler. Företaget drivs av Thomas Lenz som i större delen av sitt liv arbetat med olika typer av innovationer.
– Vi har testat våra produkter på 1 500 personer med mycket goda resultat, berättar Thomas.

Milmed har varit verksamt i Örebro sedan 2018. Företaget har patent inom tre områden:
– Neurodegenerativa sjukdomar, exempelvis ALS, Parkinsons och demens.
– Irritabelt tarmsyndrom (IBS) som 10 – 20 av alla västerlänningar drabbas av.
– Flera typer av allergier.

Tekniken att behandla levande jästkulturer med elektromagnetiska vågor bygger på 15 års forskning. Thomas har lång erfarenhet av att arbeta med att utveckla och marknadsföra innovationer. Däremot har han ingen egen kompetens av läkemedel. Detta kunskapsområde tryggas dels genom den erfarnare professorn Trevor Archer som är anställd i Milmed, dels genom en profesionell styrelse med många namnkunniga personer.
– Nu har vi en mycket kompetent och erfaren styrelse med gedigen erfarenhet inom forskning och läkemedelsbranschen. Vår styrelse är viktigt både för den kompetensen den tillför bolaget och för att bygga trovärdighet utåt, säger Thomas.

De goda hälsoeffekterna som bevisats i olika studier, talar för att företagets borde ha goda förutsättningar att klara en läkemedelsklassning. Dock är processen med läkemedelsgodkännande både tids- och kostnadskrävande. Därför har man beslutat att klassa substansen som ett kosttillskott i väntan på en framtida läkemedelsprövning.

Thomas Lenz, Milmed.

Produkten är nu redo att möta marknaden Under hösten sker bearbetning distributörer av kosttillskott på internationell nivå.
– Vi har inte själv resurser att marknadsföra våra produkter till konsumenter, utan går vägen vi redan etablerade distributörer. Hittills har vi skrivit ett avtal för den australiensiska marknaden. Diskussioner med distributörer i fler länder pågår. Thomas är optimist.
– Jag hoppas att vi inom ett år finns i ett tiotal länder, säger han.

Sedan ett par månader tillbaka är Milmed ett Inkubera-företag.
– Dels är det värdefullt att ha ett bollplank kring företagets strategiska utveckling, säger Thomas. Men jag hoppas också att jag via Inkubera kan få värdefulla kontakter. För att kunna gå i mål med en läkemedelsprövning krävs exempelvis att vi hittar en trygg finansiering.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


tisdag 9 december

Så vill Amanda på ÖrebroTech lysa upp Örebros tech-scen

Nyfiken, driven och lösningsorienterad – tre ord som beskriver hur Amanda Eriksson tar sig an både jobbet och livet. Historien om hur hon fick jobbet som ansvarig för initiativet Örebro Tech är ett talande exempel. – Jag skapade min jobbansökan genom att tala in och skicka iväg ett mejl under en promenad. Det blev spontant, men det är lite så jag fungerar, säger hon.

torsdag 13 november

Från bredd till spets – så vill Erik Jonuks ta Inkubera in i framtiden

Erik Jonuks är Inkuberas nya vd. Med honom vid rodret tar bolaget steget från breddinkubator till spetsaktör. Inkubera lämnar på sikt rollen som stödjare av bolag i alla branscher för en tydligare specialisering. – Vi vill bli riktigt spetsiga och kompetenta inom några utvalda områden. Vi siktar högt och fokuserar på företag med forskningsbakgrund och/eller högt teknikinnehåll. Först ut i vår satsning är life science-bolagen.

måndag 10 november

Virenc substans bryter ned infektioner orsakade av influensa-, RS- och coronavirus

Torbjörn Bengtsson och Hazem Khalaf på företaget Virnenc har utvecklat en substans som kan bryta ner virus med lipidhölje – till exempel influensa-, RS- och covid-19-virus, som tillsammans orsakar över en miljon dödsfall per år. – Virus ändrar skepnad med tiden vilket gör att vaccin och antivirala läkemedel då förlorar sin effekt. Vår substans har unik verkningsmekanism och fungerar mot alla virus med hölje, säger Torbjörn.Vi

måndag 3 november

Pia får nyckelroll i Inkuberas satsning på framtidens vårdinnovationer

Med gedigen erfarenhet som forskare, entreprenör och affärscoach till life science-företag, får Pia Keyser en nyckelroll i Inkuberas nya satsning på nystartade företag inom life science-området. Med sin bakgrund kompletterar hon Inkuberas breda kunskapsbas inom affärsutveckling med såväl specialistkompetens som ett brett kontaktnät inom branschen. – Inkuberas satsning är jättespännande och något som jag inte kunde säga nej till. Trots min korta tid här har jag redan sett flera exempel på affärssatsningar med stor potential inom vården. Med närheten till både USÖ och Örebro universitet finns goda möjligheter att bygga en hållbar grund inom life science, säger hon.