Nyheter

QTPIE och Skolado vann SKAPA-priser

Vinnare – Ravi Teja Chaladavada (QTPIE) och Ismael Hamoundi (Skolado).

Ravi Teja Chadalavada, QTPIE vann årets SKAPA-pris och Ismael Hamoudi, Skolado, vann SKAPA talang när årets länsvinnare utsågs på Örebro slott under torsdagen. Ravi Teja Chadalavadas innovation QTPIE säkerställer mer tillförlitliga förarprov med hjälp av bland annat eye-trackning. Ismael Hamoudi använder roliga enkäter och spel för att snabbt upptäcka mobbning och psykisk ohälsa bland skolbarn.
– Två mycket värdiga vinnare, sa landshövding Maria Larsson som delade ut priset, 30 000 kr till var och en av vinnarna. Jag är imponerad över den höga nivå som tävlingen håller år efter år. Årets upplaga var verkligen inget undantag!

Ravi Teja Chadalavadas innovation QTPIE möjliggör förarprov på helt andra premisser än idag. Med hjälp av eye-tracking , computer vision och AI kan systemet avläsa vad föraren lagt märke till eller inte uppmärksammat och hur det påverkat körningen. I stället för en kortare uppkörning kan systemet läsa av en förares beteende under en längre tid.
– Syftet med QTPIE att göra säkrare och mer tillförlitliga förartester, säger Ravi. Jag hoppas att det på sikt kommer att bidra till nollvisionen och en säkrare trafikmiljö.

Ravi, som till vardags är verksam på Örebro universitet, ser priset som en stor uppmuntran.
– Det är verkligen jätteglad  och det är en stor ära att få det här priset. Det ger oss ett bra tillfälle att berätta om QTPIE. Dessutom är kapitaltillskott alltid välkomna för oss som startup.

Ismael Hamoundis innovation Skolado använder roliga spel för att kunna skanna av elevhälsa. Genom att låta barnen använda Skolado vid jämna mellanrum kan mobbning och psykisk ohälsa upptäckas tidigt.
– Priset betyder stor uppmuntran för mig, Jag känner att många vill att vi på Skolado ska lyckas med vårt långsiktiga mål – att inget barn ska behöv lida av psykisk ohälsa eller mobbning.  Även Ismael han utvecklat sin idé med stöd från universitetet samt Ifrån nkubera och Almi.

Fredrik Stenman, vd på Inkubera som ansvarar för SKAPA-priset i Örebro län, ser med spänning fram att följa vinnarna framtiden.
– Våra två jurygrupper bedömer främst innovationshöjd, marknadspotential och hållbarhet. De två vinnarna får goda betyg på samtliga parametrar. Det ska bli riktigt spännande att se hur långt de kan nå. Det är också spännande att båda idéerna är forskningsbaserade. Samarbetet mellan universitetet, oss på Inkubera och övriga delar av länets innovationsstödsystem är viktigt för att stötta nya idéer och för att skapa ett positivt klimat för innovationer och nya spännande bolag.

SKAPA är Sveriges största innovationstävling och drivs av Stiftelsen SKAPA som bildades till Alfred Nobels minne. Länsvinnarna går nu vidare till SKAPA:s riksfinal i Stockholm 10 november.

Vinnarmotiveringar

SKAPA-priset: Ravi Teja Chadalavada, QT-PIE
”Väl genomarbetad innovation med bas i forskning, modern teknik och tydlig nytta. Genom kreativt arbete har vinnaren skapat samarbeten nationellt och internationellt som bas för denna affärssatsning.”

SKAPA talang: Ismael Hamoundi, Skolado
”Kreativ tillämpning av känd teknik som öppnar stora kommersiella möjligheter förenat med hållbar inverkan på hälsa och mående hos en högprioriterad målgrupp.”

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


måndag 12 maj

Inkubera söker ny vd

Vi på Inkubera står inför en spännande utvecklingsresa. Med sikte på 2029 ska vi fördjupa vår roll som en regionalt förankrad inkubator i nationell framkant, med ett tydligt bidrag till internationell konkurrenskraft. Det handlar om att stödja fler innovativa bolag från hela länet, särskilt inom tillämpad AI, Life Science och hållbar teknik, samt att bygga ett ekosystem där idéer snabbt kan växa till skalbara företag. Vi söker en ledare som med mod, nyfikenhet och samarbetsförmåga kan ta Inkubera in i nästa utvecklingsfas – tillsammans med ett starkt team, en engagerad styrelse och ett brett nätverk av aktörer inom akademi, näringsliv och offentlig sektor.

fredag 9 maj

Flexdrive skapar nya hållbara tjänster kring bilinnehav

De flesta bilar står stilla ungefär 22 av dygnets 24 timmar. Trots detta halveras deras värde på bara tre år. Ragnar Sethson har arbetat som konsult inom digitalisering, IT och affärsmodeller i över 16 år. Med sitt nya bolag Flexdrive utmanas etablerade sanningar kring bilägande och långa leasingkontrakt genom digitalisering. – Vi har skapat lösningar kring bilinnehav som är mer flexibla, mer hållbara och mer fördelaktiga för plånboken, säger han.

torsdag 8 maj

Inkubera slussade 3,9 miljoner kronor från Vinnova till Örebroregionens företag

Sedan 2022 har Inkubera förmedlad så kallade innovationscheckar från Vinnova till företag i Örebro län. När nu projektet håller på att gå i mål – det avslutas september 2025 – kan vi konstatera att hela 3,9 miljoner kronor har kommit företagen till del. – Min bedömning är att innovationscheckarna har gjort stor nytta. Många bolag har fått hjälp att utveckla sin verksamhet på ett sätt som de annars inte hade haft svårt att klara helt på egen hand, säger Julie Ammer, verksamhetscontroller på Inkubera, som ansvarat för projektet.

onsdag 30 april

Maptun 2.0 – Örebroföretaget växer på flera ledder

Maptun skalar upp på flera sätt. Den första september lämnar de sina gamla lokaler på 1200 kvm för helt nya på 4 000 kvm. Flytten gör det möjligt att ta emot fler kunder plats samtidigt som företaget fortsätter att expandera på exportmarknaderna, som idag står för 65 % av omsättningen. – Jag har haft förmånen att få arbeta med många väldigt duktiga människor som har hjälpt mig att lyfta blicken och sätta djärvare mål. Att jag nu står i nästan färdiga lokaler hade förmodligen inte skett utan samarbetet med Inkubera.