Nyheter

Refurbly – en paketlösning för hållbar mobiltelefoni

David Lundgren Fetah, vd på Refurbly.

På en mobilmarknad som tycks vara helt inriktad på att sälja nytt, går Örebro-företaget Refurbly mot strömmen. Företaget erbjuder begagnade mobiler, abonnemang och försäkringar i en helhetslösning. Med nytt kapital från bland annat förre Teliachefen, vill grundaren vd:n David Lundgren Fetah finna en egen väg för företaget.
– Marknaden är mogen för att ett mer hållbart alternativ – såväl miljömässigt som ekonomiskt, menar han. Det ska inte behöva kosta extra att välja grönt.

Det är ingen överdrift att påstå att David växt upp i elektronikbranschen. Hans far, Damir Fetah, har drivit de för örebroare välkända företagen PeCe-data och Mobilverkstan under många år – i perioder med David som anställd. Bakgrunden har inte bara gett honom god kunskap om företagande i stort, utan även chansen att upptäcka nya möjligheter och lediga positioner på mobilmarknaden.
– Jag har lärt känna branschen ifrån, kan man säga. Mobilmarknaden bygger på inköp, sälj, inköp, sälj i en ständigt pågående cykel. De stora varumärkena driver på hårt för att få ut sina produkter snabbt och återförsäljarna tvingas ofta spela med för att kunna fortsätta sälja de mest populära produkterna. Men likriktningen skapar också en lucka för något annat – och det är genom den jag vill gå med Refurbly, säger David.

I stället för att skicka i väg trasiga mobiltelefoner på lagning har Refurbly byggt up en egen kompetens för reparationer. Delar som blir över från vissa mobiler kan användas till andra. På sikt hoppas David kunna skapa ett helt och hållet cirkulärt system. Företaget erbjuder begagnade mobiler, ett prisvärt abonnemang och en försäkring i en paketlösning. Slutanvändarna är inte sällan barn som får sitt första abonnemang, men även andra målgrupper förekommer.
– Helhetslösningen och kombinationen lågprisabonnemang kopplat till hårdvara gör oss unika på marknaden, säger David. Vi jobbar målmedvetet med att bygga upp ett egen cirkulärt varumärke inom telekom, samtidigt som vi vet att det är en utmaning. För slutanvändarna är ofta mobiltelefonernas varumärken det mest centrala.

I somras tog bolaget in närmare 6 mkr i en nyemission ledd av de tidigare delägarna, det vill säga förre Telia-vd:n Johan Dennelind, Jimmy Palmqvist och David Stenmarck från Epidemic Sound. Detta var andra gången Refurbly tog in externt kapital, på ett år handlar det om ett tillskott på totalt 12 mkr.
– Vi behöver kapitalet för att växa, men lika viktigt är kompetensen som vi knyter till bolaget, säger David. Jag är stolt och glad att vi som Örebro-företag har kunnat attrahera riskkapital utifrån. Jag hoppas att det kan inspirera även andra.

Sedan ett par veckor tillbaka är Refurbly med i utvecklingsprogrammet Swedish Scalups som Inkubera driver tillsammans med en rad andra inkubatorer i östra Mellansverige.– Vi har ju varit ett Inkubera-företag tidigare, så jag goda erfarenheter att luta mig emot. Vi är på en resa och det är mycket vi behöver vidareutveckla. Exempelvis ser vi stora möjligheter att öka är vår försäljning till offentlig sektor. Ett annat viktigt utvecklingsområde är ett smart system för att återta begagnade mobiler. Här ser fram emot en bra dialog med Inkubera. Det finns mycket spännande vi kan göra tillsammans, säger David.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


fredag 13 mars

Fredric Öjebrandt gick från säkerhet till risk ”Man måste vara lite halvgalen”

Fredric Öjebrandt är både affärscoach på Inkubera, en av de drivande krafterna bakom business communityn Creative House och en av Örebros affärsänglar. Bland mycket annat. År 2007 startade han Great Security, företag som växt från noll till att bli ett miljardbolag. Den bolagsresan har skapat förutsättningar för att kunna investera i innovativa startup-bolag från Örebrotrakten. Med blandat resultat. – Man vet att man tar stora risker när man går in tidigt. All statistik talar emot en. Samtidigt älskar jag entreprenörer och startups och vill bidra med det jag kan för att skapa bra förutsättningar i Örebro.

torsdag 12 mars

Inkubera medverkar på Almis forum för kunskap och kapital

Den 23 april medverkar Inkuberas vd Erik Jonuks på ett forum där investerare, entreprenörer och innovatörer möts för att diskutera riskkapital och startups. Erik deltar både från scenen och i panelsamtalet, och delar med sig av sina erfarenheter om hur man bygger och finansierar framgångsrika företag. För entreprenörer som söker kapital erbjuds även speed-meetings där du träffar 5–6 investerare individuellt. Eventet hålls på ARC-huset, Örebro Universitet och är kostnadsfritt. Sista anmälningsdag är 16 april 2026.

måndag 23 februari

Örebrobolaget Longevience tar klivet ut i Europa – tecknar avtal i Tyskland och Österrike

Örebrobaserade Longevience har i dagarna skrivit ett avtal med en stor och väletablerad distributör på den tyska och österrikiska marknaderna. Enligt vd Thomas Lenz är liknande avtal för andra delar av världen att vänta inom de närmaste veckorna. – Inom de närmaste veckorna räknar jag med att vi hr gjort klart med ytterligare distributörer i Europa och Sydostasien. Vi möter ett stort intresse för vår produkt AgeViva, 2026 ser ut att bli ett expansivt år.

onsdag 4 februari

Från plast till växter – Örebroföretag lanserar nedbrytbara förpackningar

Örebroföretaget ZetoPack lanserar ett nytt förpackningsmaterial som är helt växtbaserat. Vd:n, Peter Molin, för just nu långtgående samtal med företag inom livsmedels- och odlingsindustrin om att ersätta deras befintliga plastförpackningar med det nya nedbrytbara materialet. – Både lagstiftare och förpackningsbranschen arbetar för att ersätta plast med hållbara alternativ. Vi ser ett stort intresse för vår plastfria produkt och räknar med att vara ute på marknaden under 2026, säger Peter.