Nyheter

Deligates seger öppnar nya dörrar

Deligate

När sju innovativa bolag inom segmentet ”framtidens mat” pitchade under Food Tech 2018 stod Inkuberabolaget Deligate som vinnare.
– Ett flertal investerare och samarbetspartners har redan hört av sig efter vinsten. Jättekul, säger Deligates VD Adam Vikström.

Deligate stod som segrare efter att Adam Vikström själv levererat en pitch som imponerade på såväl jury som publik. Eventet fokuserade på frågor i gränslandet mellan livsmedel och teknik och förutom själva pitchtävlingen fick de drygt 200 personerna i publiken bland annat lyssna till branschprofilen Gunhild Stordalen, framgångsrik initiativtagare till EAT Forum.
–Food Tech lyckades verkligen lyfta fram många av de frågor som är relevanta just nu, menar Adam Vikström.

Deligates innovativa idé fokuserar på utgångsdatum i matvarubutiker. Genom bolagets digitala tjänst kan livsmedelsbutiker både minska sin administration och förenkla produkternas spårbarhet. Resultatet blir en ökad matsäkerhet och en generellt bättre kvalité.
För Deligates del var eventet ett avbrott i en tid då fullt fokus är att nå fler kunder och hitta nya vägar att expandera. I viktiga tillväxtfrågor får bolaget även stöd genom projektet Växtzon.
–Food Tech bekräftade att vi är på rätt väg. Den här segern ger oss ny energi att fortsätta vår resa, säger Adam Vikström.

Segern i tävlingen innebär att Deligate nu får möjlighet att delta i DI StartupTour under hösten.

 

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


torsdag 11 juni

Nordic Flight Stack i pilotprojekt med Ekobots autonoma maskiner

Karlskogaföretaget Nordic Flight Stack – som utvecklat ny teknik som gör att drönare och autonoma fordon kan navigera utan GPS – inleder inom kort sitt första pilotprojekt. I sommar kommer företagets programvara att testas av Ekobot, ett företag som utvecklar och marknadsför självkörande jordbruksmaskiner.

tisdag 9 juni

Entreprenören Robin Svensk leder Inkuberas nya tillväxtsatsning

Inkubera har rekryterat serieentreprenören Robin Svensk som projektledare för den nya satsningen RÖR – Regional innovations- och tillväxtpipeline. Med erfarenhet från både musikbranschen och snabbväxande konsumentbolag ska han hjälpa fler innovativa företag i Örebro län att växa.

måndag 8 juni

Inkubera beviljas 7,5 miljoner kronor för att stärka Örebro läns innovationskraft

Inkubera beviljas totalt 7,5 miljoner i finansiering för projektet RÖR – Regional innovations- och tillväxtpipeline. Finansiering kommer från Region Örebro län och från Tillväxtverket i form av EU-finansiering. Projektet ska stärka Örebro läns innovations- och forskningskapacitet genom en ny sammanhållen process som hjälper fler idéer och kunskapsintensiva företag att ta steget från innovation till marknad.

tisdag 5 maj

Från Örebro till Hollywood. Nu vill bolaget bakom Moon Smart Focus sätta en ny världsstandard.

På hösten 2014 tar regissören Miko Lazic för första gången kontakt med Inkubera. Han hade en idé om ett smart fokussystem som skulle kunna göra automatiska fokusförflyttningar och effektivisera filmskapandet. Inkubera kopplade ihop Miko med AI-forskare på Örebro universitet och tog med honom på en affärsresa till Kanada som gav de första kontakterna med amerikansk filmindustri. Inkubera introducerade honom även för Mathias Farnebo som idag är företagets vd. – Vi satte tidigt upp en vision att vår produkt Moon Smart Focus skulle finnas på stora filmproduktioner i Hollywood, berättar Mathias. Den visionen har vi sedan länge nått. Företaget fortsätter att utvecklas och nu siktar vi på att bli en industristandard som förenar filmiskt konstnärskap med möjligheterna som AI ger.