Nyheter

Framtidsmässa för maten och bonden i Örebro

På Hindersmässan, onsdag den 23 januari klockan 10-17 blir det en riktig framtidsdag för lantbruket i Örebro län.
– Det här är sätt för oss att visa på ett ökat samarbete inom hela livsmedelskedjan i Örebroregionen, säger Martin Sjöberg på Inkubera. Samtidigt vill vi passa på och träffa många spännande aktörer som är på plats i länet med anledning av  Hindersmässan.

Produktionen av livsmedel ska öka i Sverige och framförallt självförsörjningsgraden. Det sägs i den nationella och regionala livsmedelsstrategin. Samtidigt har vi upplevt en extrem värme och torka i sommar med kraftigt minskad skörd och lönsamhet för många lantbrukare.

Men vi ser en framtid för den gröna näringen – såväl hos primärproducenterna som i förädlingsledet. Nya produkter och produktionssätt kommer fram i klimatets spår och genom intåget av ny teknik. Matkulturen har också en stor betydelse för regionens identitet och besöksnäring.

Framtidsdagen är ett arrangemang som flera aktörer står bakom – LRF Örebro län, Inkubera, Örebro universitet, Hushållningssällskapet och Alfred Nobel Science Park.

Per Willén på LFR i Örebro har höga förväntningar.
– Jag har personligen väldigt stora förväntningar och förhoppningar om att framtiden ska bli bättre.  Jag är säker på att den gröna kolatomen kommer att vara nyckeln till vår framtida energiförsörjning. Att vara företagare i den gröna sektorn kommer att vara eftersträvansvärt i framtiden.

Martin Sjöberg ser Framtidsdagen som en viktig pusselbit för ökat samarbete inom livsmedelskedjan.
– Vi vill bygga ännu starkare band mellan olika aktörer inom hela livsmedelskedjan. Det är ett av våra viktigaste uppdrag inom den satsning vi gör inom Inkubera Food. Vi vill bygga ett starkt nav inom livsmedel, måltid och upplevelser.

Framtidsdagen går av stapeln 23 januari 10-17  i Lantmännens lokaler på Aspholmen, Skvadronvägen 11 i Örebro. SMHI och universitetet kommer med robotar och artificiell intelligens för att visa på innovation i jordbruket. Vi pratar också extremväder, matkultur, export, och turism. Men huvudnumret är maten – våra livsmedel.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


torsdag 11 juni

Nordic Flight Stack i pilotprojekt med Ekobots autonoma maskiner

Karlskogaföretaget Nordic Flight Stack – som utvecklat ny teknik som gör att drönare och autonoma fordon kan navigera utan GPS – inleder inom kort sitt första pilotprojekt. I sommar kommer företagets programvara att testas av Ekobot, ett företag som utvecklar och marknadsför självkörande jordbruksmaskiner.

tisdag 9 juni

Entreprenören Robin Svensk leder Inkuberas nya tillväxtsatsning

Inkubera har rekryterat serieentreprenören Robin Svensk som projektledare för den nya satsningen RÖR – Regional innovations- och tillväxtpipeline. Med erfarenhet från både musikbranschen och snabbväxande konsumentbolag ska han hjälpa fler innovativa företag i Örebro län att växa.

måndag 8 juni

Inkubera beviljas 7,5 miljoner kronor för att stärka Örebro läns innovationskraft

Inkubera beviljas totalt 7,5 miljoner i finansiering för projektet RÖR – Regional innovations- och tillväxtpipeline. Finansiering kommer från Region Örebro län och från Tillväxtverket i form av EU-finansiering. Projektet ska stärka Örebro läns innovations- och forskningskapacitet genom en ny sammanhållen process som hjälper fler idéer och kunskapsintensiva företag att ta steget från innovation till marknad.

tisdag 5 maj

Från Örebro till Hollywood. Nu vill bolaget bakom Moon Smart Focus sätta en ny världsstandard.

På hösten 2014 tar regissören Miko Lazic för första gången kontakt med Inkubera. Han hade en idé om ett smart fokussystem som skulle kunna göra automatiska fokusförflyttningar och effektivisera filmskapandet. Inkubera kopplade ihop Miko med AI-forskare på Örebro universitet och tog med honom på en affärsresa till Kanada som gav de första kontakterna med amerikansk filmindustri. Inkubera introducerade honom även för Mathias Farnebo som idag är företagets vd. – Vi satte tidigt upp en vision att vår produkt Moon Smart Focus skulle finnas på stora filmproduktioner i Hollywood, berättar Mathias. Den visionen har vi sedan länge nått. Företaget fortsätter att utvecklas och nu siktar vi på att bli en industristandard som förenar filmiskt konstnärskap med möjligheterna som AI ger.