Nyheter

Två Inkubera-bolag finns med på Sveriges AI-karta

Två företag med tydlig Inkubera-koppling – Beescanning och Binary Brains – finns med på kartan över Sveriges mest kvalificerade startups inom AI. Dessutom har Neurolearn, med bas på Örebro universitet, valts ut.

Det är AI Sweden, Ignite Sweden och Rise som har genomfört den första kartläggningen av AI-startup-landskapet i Sverige. Sammanlagt uppfyllde 89 bolag kriterierna för bland annat skalbarhet, användning av data och medarbetarnas AI-kompetens.
– Startupbolag spelar en viktig roll när det gäller att skapa innovation och tillväxt, speciellt inom AI-området, säger Mikael Klintberg på AI Sweden Örebro.

Tre bolag från Örebro – Neurolearn, Binary Brains och BeeScanning finns med på listan. De två sistnämnda är eller har varit en del av Inkubera.
– Det viktigt för oss att synas även i dessa sammanhang, säger Björn Lagerman, vd på BeeScanning. Det är lätt att bli insnöad i sin egen bransch. Min erfarenhet säger mig att oväntade dörrar ibland kan öppnas om man själv är synlig och har ett öppet sinne.

Kartläggningen av AI-startups är en del av ett pågående europeiskt initiativ för att skapa ett landskap med AI-startups i varje land. Syftet är bland annat att underlätta samarbete och kunskapsöverföring så att man kan skapa värde för medborgarna och att konkurrera globalt. Man kan säga att landskapet kommer att fungera som en kvalitetsstämpel för de utvalda startupbolagen.
– Vi är glada att få vara en del av detta spännande projekt, säger Ruxandra Bocaciu, customer success manager på Binary Brains. Att lyfta AI-startups samt bygga broar mellan länder och hjälpa till att accelerera innovation på det här sättet stärker oss alla. Det blir som ett eget ekosystem. Dessutom är vi i ett väldigt fint sällskap, inte minst av de två andra Örebro-företagen, Neurolearn och BeeScanning.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


måndag 21 september

Här är finalisterna i SKAPA–priset 2026

Länsjuryn för SKAPA-priset i Örebro län har utsett tre innovativa bolag till finalister i årets tävling. Vinnaren presenteras vid prisceremonin på Örebro slott den 1 oktober. Möt alla länsfinalisterna och läs om deras banbrytande idéer.

torsdag 10 september

Möt finalisterna i SKAPA talang

Det är som vanligt ett spännande startfält i SKAPA Talang, Sveriges största innovationstävling för personer under 30 år. I Örebro län kan vi på Inkubera tack vare samarbeten med våra sponsorer ge våra vinnare hela 30 000 kr samt utse tre finalister som utöver publicitet för sin idé vinner 10 000 kr. Här är finalisterna i SKAPA Talang 2026 utan inbördes ordning.

tisdag 8 september

Greenwave vill förändra gummiindustrin – med restprodukter från skog och citrus

Gummi finns överallt omkring oss – i skor, däck, sportutrustning och mängder av industriprodukter. Samtidigt bygger dagens gummiproduktion på två råvarukällor med stora utmaningar – tropiska gummiträd och fossil olja. Det vill det nya Inkubera-bolaget Greewave förändra. Med restströmmar från skogs- och citrusindustrin utvecklar företaget ett biobaserat syntetiskt gummi som på sikt kan bli ett alternativ till båda.

onsdag 2 september

Roumi Johannesson axlar rollen som investeringsansvarig på Inkubera Ventures

Nystartade Inkubera Ventures har som uppdrag att identifiera och utveckla potentiella tillväxtbolag i ett tidigt skede, och förbereda dem för extern finansiering. Som investeringsansvarig blir Roumi Johannesson en nyckelperson i satsningen. Han kommer med bred erfarenhet inom affärsutveckling, investeringar och bolagsbyggande. – Jag ser verkligen fram emot att bygga något i Örebroregionen som inte funnits tidigare. Det ska bli väldigt spännande, säger han.