Nyheter

Ismael Hamoudi på Skolado får prestigefullt stipendium – ”Brinnande engagemang för psykisk ohälsa”.

Ismael Hamoudi, Skolados grundare och vd.

Ismael Hamoudi, grundare av det tidigare Inkubera-företaget Hamoudi, har fått ett stipendium från Frixos insamlingsstiftelse. Stiftelsen stöttar entreprenörer som arbetar för ett mer hållbart samhälle och vill motverka utanförskap. I sitt företag, Skolado, har Ismael utvecklat ett digitalt verktyg som, med hjälp av enkla och roliga enkäter, snabbt upptäcker mobbning och psykisk ohälsa bland elever.
– Att få stipendiet är en stor uppmuntran för mig. Att elever ska känna sig trygga och må bra i skolan är en stark drivkraft för mig, säger Ismael.

Sedan 2016 delar Frixos insamlingsstiftelse ut ett årligt stipendium till en entreprenör som främjar ett hållbart samhälle och motverkar utanförskap. Bakom stiftelsen står Frixos Papadopoulos, som grundade familjeföretaget Fontana. Fontana är ett välkänt varumärke inom dagligvaruhandeln med grekiska livsmedelsprodukter som oliver, fetaost och juice.

Årets stipendiat är Ismael Hamoudi, grundare av Skolado, som har varit ett Inkubera-företag under 2023 och 2024. Skolado grundades efter att Ismael fick höra om två självmordsincidenter i sin närhet. Som läkarstudent ville han skapa en lösning för att minska psykisk ohälsa, mobbning och utanförskap.

Genom roliga enkäter som påminner om enkla TV-spel hjälper Skolado grundskolor att fånga upp hur barnen mår i skolan. Verktyget gör det möjligt att med forskningsbaserade frågor få en helhetsbild av skolmiljön, vad som behöver förbättras, och var skolan ska rikta sina resurser för att förebygga mobbning och utanförskap.
– Att bli tilldelad detta stipendium är en stor ära och betyder mycket för både mig och Skolado, säger Ismael Hamoudi. Det ger oss möjligheten att fortsätta utveckla vårt verktyg som stödjer skolor och kommuner i att skapa en trygg och inkluderande skolmiljö för alla elever. Med detta stöd kan vi ta nästa steg i vår resa och hjälpa ännu fler skolor och barn runt om i Sverige.

Fontanas vd, Loizos Papadopoulos, son till Frixos, motiverar stiftelsens val av stipendiat för 2024:
– Ismael har ett brinnande engagemang för en av vår tids största utmaningar: psykisk ohälsa bland unga. Alla barn har rätt till en trygg skolmiljö, och med detta verktyg hoppas vi kunna fånga upp barnen i tid och förhindra att så många far illa i en miljö där de ska känna sig trygga. Vi hoppas att vårt stipendium kan bidra till att fler kommuner engagerar sig i att hitta lösningar för att förebygga utanförskap och mobbning i ett tidigt stadium i barns liv.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


torsdag 11 juni

Nordic Flight Stack i pilotprojekt med Ekobots autonoma maskiner

Karlskogaföretaget Nordic Flight Stack – som utvecklat ny teknik som gör att drönare och autonoma fordon kan navigera utan GPS – inleder inom kort sitt första pilotprojekt. I sommar kommer företagets programvara att testas av Ekobot, ett företag som utvecklar och marknadsför självkörande jordbruksmaskiner.

tisdag 9 juni

Entreprenören Robin Svensk leder Inkuberas nya tillväxtsatsning

Inkubera har rekryterat serieentreprenören Robin Svensk som projektledare för den nya satsningen RÖR – Regional innovations- och tillväxtpipeline. Med erfarenhet från både musikbranschen och snabbväxande konsumentbolag ska han hjälpa fler innovativa företag i Örebro län att växa.

måndag 8 juni

Inkubera beviljas 7,5 miljoner kronor för att stärka Örebro läns innovationskraft

Inkubera beviljas totalt 7,5 miljoner i finansiering för projektet RÖR – Regional innovations- och tillväxtpipeline. Finansiering kommer från Region Örebro län och från Tillväxtverket i form av EU-finansiering. Projektet ska stärka Örebro läns innovations- och forskningskapacitet genom en ny sammanhållen process som hjälper fler idéer och kunskapsintensiva företag att ta steget från innovation till marknad.

tisdag 5 maj

Från Örebro till Hollywood. Nu vill bolaget bakom Moon Smart Focus sätta en ny världsstandard.

På hösten 2014 tar regissören Miko Lazic för första gången kontakt med Inkubera. Han hade en idé om ett smart fokussystem som skulle kunna göra automatiska fokusförflyttningar och effektivisera filmskapandet. Inkubera kopplade ihop Miko med AI-forskare på Örebro universitet och tog med honom på en affärsresa till Kanada som gav de första kontakterna med amerikansk filmindustri. Inkubera introducerade honom även för Mathias Farnebo som idag är företagets vd. – Vi satte tidigt upp en vision att vår produkt Moon Smart Focus skulle finnas på stora filmproduktioner i Hollywood, berättar Mathias. Den visionen har vi sedan länge nått. Företaget fortsätter att utvecklas och nu siktar vi på att bli en industristandard som förenar filmiskt konstnärskap med möjligheterna som AI ger.