Nyheter

Envivo växer: ”Förvånansvärt hög hit rate i vår kundbearbetning”

Magnus Engström (IRL) och Christian Edwertz (via länk) på Envivo.

För ganska exakt sex månader sedan bildades Envivo, ett företag som vill ändra tankesättet kring kontorsinredning. Företagets affärsmodell bygger på drömmen om ”det cirkulära kontoret”. I stället för att företag ska behöva köpa nya möbler och slänga de gamla när behoven förändras, erbjuder Envivo ändamålsenlig inredning mot en fast månadskostnad. Inredningen kan bestå av både nya och gamla möbler som anpassas efter företagens aktuella behov.
– Särskilt med tanke på att vår lösning faktiskt vänder upp och ner på hur branschen alltid har tänkt, går det fantastiskt bra säger företagets vd, Magnus Engström. Nu tar vi nästa steg och digitaliserar all inredning.

Inredningsbranschens traditionella affärsmodell är att möta kunders förändrade behov med att sälja ny inredning. Värdet på de möbler som kunden inte längre behöver, blir i samma stund mycket lågt – även om de skulle vara i bra skick och fullt funktionsdugliga. För Magnus Engström, som jobbat i branschen under många år, var slit och släng-mentaliteten något som skavde. Hans idé om en ny och mer hållbar modell föddes för några år sedan. Nu förverkligar han den tillsammans med Christian Edwertz, som ansvarar för Envivos kommunikation. Efter starten vid årsskiftet har kundtillströmning varit över förväntan.
– Vi har en förvånansvärt hög hit-rate i vår kundbearbetning, säger Christian Edwertz. Vi har kommit upp i en omsättning på 1.5 mkr sedan starten och kunder som Stena Recycling och Atea har anslutit. Inom kort räknar vi med att få in vår tionde kund. För oss är det ett tydligt bevis på att idén håller.

Senaste kunden kom via vår nya samarbetspartner Lindelöf som är en stor och väletablerad inredningsfirma i Stockholm.
– Vi hittar gärna samarbeten med andra inredningsföretag där vår cirkulära modell kan komplettera det traditionella upplägget. Slutkunden får då ett hållbart, flexibelt kontor samtidigt som vår partner kan leverera den inredning som saknas. Vi har sedan tidigare ett gott samarbete med Kinnarps i Örebro och det är kul att kunna göra ett liknande upplägg i huvudstaden.

Envivo har varit en del av Inkubera sedan starten och har Sara Lemke som affärscoach.
– Det har funkat jättebra sedan dag ett, säger Christian. Sara möter oss precis där vi befinner oss, utmanar oss och kan tillföra kunskaper från andra branscher där vi själva saknar erfarenhet.

Magnus tror att företaget kan nå en omsättning på 20 mkr till årsskiftet, en siffra som han tror kan växa till det tiodubbla inom en treårsperiod. För att finansiera tillväxten krävs det att företaget tar in nytt kapital, något Magnus, Christian och Sara just nu förbereder sig på. Utöver att intensifiera marknadsbearbetningen, vill de kunna bygga vidare på en ny digital plattform där all inredning kommer att digitaliseras.
– Digitaliseringen av inredningen omfattar alla möbler som ytor. Det kommer att göra allting enklare och mer transparent för både kunderna och oss. Vår ambition är att ny och begagnad inredning skall cirkulera så smidigt som möjligt mellan kunderna. Det blir en nyckel för att såväl få riktigt nöjda kunder som för att skala upp affärsmodellen i hög takt.

 

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


torsdag 10 september

Möt finalisterna i SKAPA talang

Det är som vanligt ett spännande startfält i SKAPA Talang, Sveriges största innovationstävling för personer under 30 år. I Örebro län kan vi på Inkubera tack vare samarbeten med våra sponsorer ge våra vinnare hela 30 000 kr samt utse tre finalister som utöver publicitet för sin idé vinner 10 000 kr. Här är finalisterna i SKAPA Talang 2026 utan inbördes ordning.

tisdag 8 september

Greenwave vill förändra gummiindustrin – med restprodukter från skog och citrus

Gummi finns överallt omkring oss – i skor, däck, sportutrustning och mängder av industriprodukter. Samtidigt bygger dagens gummiproduktion på två råvarukällor med stora utmaningar – tropiska gummiträd och fossil olja. Det vill det nya Inkubera-bolaget Greewave förändra. Med restströmmar från skogs- och citrusindustrin utvecklar företaget ett biobaserat syntetiskt gummi som på sikt kan bli ett alternativ till båda.

onsdag 2 september

Roumi Johannesson axlar rollen som investeringsansvarig på Inkubera Ventures

Nystartade Inkubera Ventures har som uppdrag att identifiera och utveckla potentiella tillväxtbolag i ett tidigt skede, och förbereda dem för extern finansiering. Som investeringsansvarig blir Roumi Johannesson en nyckelperson i satsningen. Han kommer med bred erfarenhet inom affärsutveckling, investeringar och bolagsbyggande. – Jag ser verkligen fram emot att bygga något i Örebroregionen som inte funnits tidigare. Det ska bli väldigt spännande, säger han.

onsdag 2 september

Lanserar Inkubera Ventures – en rakare väg till kapital för innovativa bolag

Nu lanserar Inkubera en ny satsning för att hjälpa innovativa bolag att bli bättre förberedda för kapitalanskaffning och hitta rätt vägar till kapital. Nystartade Inkubera Ventures stärker kopplingen mellan lovande bolag och relevanta investerare och kapitalaktörer. Samtidigt etableras Bergslagsbolaget som blir en samarbetspartner till Inkubera Ventures. Samtidigt etablerar privata aktörer Bergslagsbolaget, som tillför nytt investeringskapital i regionen.