Nyheter

Från startup till scaleup – Över 200 företag i östra Mellansverige växlade upp genom Växtzon

Vaxtzon1

I början av mars var det fullt hus på Växtzon Venture Summit – en lyckad avrundning på det treåriga samverkansprojektet Växtzon. Målet med projektet är att öka antalet stora tillväxtföretag i östra Mellansverige genom att öppna upp regiongränserna och dela med sig av kunskap, nätverk och kapital. När projektet nu summeras visar det på goda resultat, samtidigt som planer smids för en fortsättning.

Nio science parks och inkubatorer i östra Mellansverige har under tre år hittat ett sätt att samarbeta som inte syns alltför ofta i Sverige. Under en eftermiddag i mars bjöd Växtzon in investerare, startups och scaleups till en inspirerande final, Växtzon Venture Summit, där entreprenörskap, kapital och tillväxt var i fokus.
– Det känns fantastiskt bra att satsningen på Växtzon blev så lyckad. Vi har lyckats skapa ett samarbete mellan regioner och inom flertalet branscher som life science, ICT, energi, miljö, vård, tillverkning, materiel, visualisering och gröna näringar. Samtidigt har projektet bidragit till att många företag har tagit nästa steg på sin tillväxtresa, säger Caroline Drabe, vd på Västerås Science Park som är projektägare för Växtzon.

I Sverige startas många nya bolag, men förutsättningarna är inte lika bra när mindre bolag vill växa. Det var en av anledningarna till att Tillväxtverket för tre år sedan finansierade 40 miljoner kronor i projektet Växtzon. Målet var att var öka antalet stora tillväxtföretag i regionen genom att öppna upp länsgränserna och dela med sig av expertis och nätverk, för att fler företag ska växa och nå en omsättning på 100 miljoner kronor. Att skapa synergier mellan näringsliv, akademi och hållbar utveckling var också ett viktigt mål för att få bolagen att utvecklas och bli mer konkurrenskraftiga.

Tre år av samarbete för tillväxt

I vår avslutas projektet som har gett goda resultat. Över 200 företag har fått stöd genom Växtzon, och fler än 70 företag samverkar för innovationskraft, där det nu finns en etablerad struktur för innovativ affärsutveckling och gränsöverskridande skarpa samarbeten. Det är bara några av de exempel på goda resultat som projektet skapat.
– Det har varit en positiv utmaning, och vi har jobbat fram ett sätt att samarbeta på som är helt unikt. Det är ett tydligt bevis för att det har saknats gemensamma strategier, metoder och nätverk för hur vi får småföretagen att växa, men nu är vi på god väg och vi gör det tillsammans, säger Caroline Drabe.

Internationella kontakter och nya kunder

Två av projektets mest utmärkande erbjudanden är Växtzon Accelerator och Tillväxtsupport. Bolag som antagits till Växtzon Accelerator tillhör de verkliga tillväxtraketerna som kraftigt vill öka sin omsättning och behöver ett skräddarsytt stöd för att handplocka rätt kompetens, kunskap och nätverk. Här har inkubatorer och science parks inom Växtzon arbetat tillsammans för att erbjuda sina regioners bästa spetsexpertis och kontakter för att ge den support bolagen behöver för att skala upp eller gå internationellt.
–      De företag som deltagit i Växtzon Accelerator har varit mycket nöjda med den support de fått. Enligt den uppföljning som gjorts har de högre internationella ambitioner idag, många har redan nått nya marknader, fått nya kunder och ökat sina samarbeten med andra företag, säger Caroline Drabe.

Tillväxtsupport innebär ett individuellt stöd till företag som fått hjälp med att ta fram en handlingsplan för att förverkliga företagens förväntningar. Bland de hundra företag som deltagit i Tillväxtsupport är majoriteten mycket nöjda med utfallet. En tredjedel uttrycker tydligt att Växtzon hjälpt dem förflytta bolaget i positiv riktning för att stärka deras konkurrenskraft och majoriteten av bolagen har eller ska påbörja en internationaliseringsprocess under 2018.

Nästa steg 

Under våren avslutas Växtzon, men förhoppningen är att få ny finansiering för att ta projektet vidare.
– Vi har just färdigställt en ansökan för en fortsatt satsning på Växtzon-samarbetet. Får vi fortsatt finansiering är planen att bjuda in fler småföretag till projektet och samtidigt bredda projektet med fler stöttande parter. Dessutom vill vi fortsätta att stötta de nuvarande bolagen för att de ska kunna nå sitt mål med en omsättning på 100 miljoner kronor, säger Caroline Drabe.

Växtzon är ett treårigt samverkansprojekt där nio företagsinkubatorer och science parks i Östra Mellansverige samverkar för att fler företag ska växa och nå en omsättning på 100 miljoner kronor. De företag som drar nytta av Växtzon ges tillgång till alla nio parters kunskap, kompetens och nätverk för att snabbare skala upp sina verksamheter. I projektet ingår Create Business Incubator, Inkubera, Munktell Science Park, Norrköping Science Park, Science Park Mjärdevi, Strängnäs Business Park, Uppsala Innovation Centre, Vreta Kluster och Västerås Science Park. Växtzon är ett regionalfondsprojekt finansierat av EU:s strukturfond genom Tillväxtverket och avslutas i mars 2018. www.växtzon.se

 

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


tisdag 5 maj

Inkubera söker projektledare & affärsutvecklare – för att bygga nästa generations innovationspipeline

Hur kan vi ta en idé från tidigt skede till investeringsbart bolag – och hur kan den resan bli mer träffsäker, datadriven och AI-stödd? Det är kärnfrågan i Inkuberas nya EU-finansierade utvecklingsprojekt, där vi nu söker en projektledare och affärsutvecklare. – Den vi söker ska inte "leda ett projekt" utan utgöra själva motorn för hur vi utvecklar bolagen, gärna med AI som ett centralt verktyg, säger Erik Jonuks.

tisdag 5 maj

Från Örebro till Hollywood. Nu vill bolaget bakom Moon Smart Focus sätta en ny världsstandard.

På hösten 2014 tar regissören Miko Lazic för första gången kontakt med Inkubera. Han hade en idé om ett smart fokussystem som skulle kunna göra automatiska fokusförflyttningar och effektivisera filmskapandet. Inkubera kopplade ihop Miko med AI-forskare på Örebro universitet och tog med honom på en affärsresa till Kanada som gav de första kontakterna med amerikansk filmindustri. Inkubera introducerade honom även för Mathias Farnebo som idag är företagets vd. – Vi satte tidigt upp en vision att vår produkt Moon Smart Focus skulle finnas på stora filmproduktioner i Hollywood, berättar Mathias. Den visionen har vi sedan länge nått. Företaget fortsätter att utvecklas och nu siktar vi på att bli en industristandard som förenar filmiskt konstnärskap med möjligheterna som AI ger.

måndag 27 april

Karlskogaföretaget har lösningen för autonoma drönare och sjävkörande fordon

Det började med en enkel insikt: mycket av det som sägs om autonoma drönare fungerar inte i verkligheten. För Victor Björkgren blev det startskottet för Nordic Flight Stack, ett nytt bolag i Karlskoga. – Både inom det militära och inom det civila finns det en stor efterfrågan på autonoma system som klarar sig själva, även om de skulle störas ut eller förlora radiokontakten av andra skäl. Lösningarna finns inom forskningen, men jag har noterat att ingen har hittat något som fungerar i praktiken. Det är där jag nu har skapat en lösning, säger Victor.

onsdag 22 april

Inkubera och Intric i nytt samarbete – bygger framtidens AI-drivna inkubator

Inkubera har ingått ett strategiskt avtal med det svenska AI-bolaget Intric. Genom samarbetet stärker vi vårt erbjudande, effektiviserar inflödet av bolag, och tar en tydlig position som en framtidssäkrad inkubator med hög datasäkerhet. – Det här samarbetet gör att vi kan arbeta både smartare och mer proaktivt. Vi frigör tid till det som verkligen skapar värde – att möta forskare och entreprenörer som vill utveckla bolag och bidra till en positiv utveckling av samhället, säger Ruxandra, ansvarig för inflödet av nya företag till Inkubera.