Nyheter

Från startup till scaleup – Över 200 företag i östra Mellansverige växlade upp genom Växtzon

Vaxtzon1

I början av mars var det fullt hus på Växtzon Venture Summit – en lyckad avrundning på det treåriga samverkansprojektet Växtzon. Målet med projektet är att öka antalet stora tillväxtföretag i östra Mellansverige genom att öppna upp regiongränserna och dela med sig av kunskap, nätverk och kapital. När projektet nu summeras visar det på goda resultat, samtidigt som planer smids för en fortsättning.

Nio science parks och inkubatorer i östra Mellansverige har under tre år hittat ett sätt att samarbeta som inte syns alltför ofta i Sverige. Under en eftermiddag i mars bjöd Växtzon in investerare, startups och scaleups till en inspirerande final, Växtzon Venture Summit, där entreprenörskap, kapital och tillväxt var i fokus.
– Det känns fantastiskt bra att satsningen på Växtzon blev så lyckad. Vi har lyckats skapa ett samarbete mellan regioner och inom flertalet branscher som life science, ICT, energi, miljö, vård, tillverkning, materiel, visualisering och gröna näringar. Samtidigt har projektet bidragit till att många företag har tagit nästa steg på sin tillväxtresa, säger Caroline Drabe, vd på Västerås Science Park som är projektägare för Växtzon.

I Sverige startas många nya bolag, men förutsättningarna är inte lika bra när mindre bolag vill växa. Det var en av anledningarna till att Tillväxtverket för tre år sedan finansierade 40 miljoner kronor i projektet Växtzon. Målet var att var öka antalet stora tillväxtföretag i regionen genom att öppna upp länsgränserna och dela med sig av expertis och nätverk, för att fler företag ska växa och nå en omsättning på 100 miljoner kronor. Att skapa synergier mellan näringsliv, akademi och hållbar utveckling var också ett viktigt mål för att få bolagen att utvecklas och bli mer konkurrenskraftiga.

Tre år av samarbete för tillväxt

I vår avslutas projektet som har gett goda resultat. Över 200 företag har fått stöd genom Växtzon, och fler än 70 företag samverkar för innovationskraft, där det nu finns en etablerad struktur för innovativ affärsutveckling och gränsöverskridande skarpa samarbeten. Det är bara några av de exempel på goda resultat som projektet skapat.
– Det har varit en positiv utmaning, och vi har jobbat fram ett sätt att samarbeta på som är helt unikt. Det är ett tydligt bevis för att det har saknats gemensamma strategier, metoder och nätverk för hur vi får småföretagen att växa, men nu är vi på god väg och vi gör det tillsammans, säger Caroline Drabe.

Internationella kontakter och nya kunder

Två av projektets mest utmärkande erbjudanden är Växtzon Accelerator och Tillväxtsupport. Bolag som antagits till Växtzon Accelerator tillhör de verkliga tillväxtraketerna som kraftigt vill öka sin omsättning och behöver ett skräddarsytt stöd för att handplocka rätt kompetens, kunskap och nätverk. Här har inkubatorer och science parks inom Växtzon arbetat tillsammans för att erbjuda sina regioners bästa spetsexpertis och kontakter för att ge den support bolagen behöver för att skala upp eller gå internationellt.
–      De företag som deltagit i Växtzon Accelerator har varit mycket nöjda med den support de fått. Enligt den uppföljning som gjorts har de högre internationella ambitioner idag, många har redan nått nya marknader, fått nya kunder och ökat sina samarbeten med andra företag, säger Caroline Drabe.

Tillväxtsupport innebär ett individuellt stöd till företag som fått hjälp med att ta fram en handlingsplan för att förverkliga företagens förväntningar. Bland de hundra företag som deltagit i Tillväxtsupport är majoriteten mycket nöjda med utfallet. En tredjedel uttrycker tydligt att Växtzon hjälpt dem förflytta bolaget i positiv riktning för att stärka deras konkurrenskraft och majoriteten av bolagen har eller ska påbörja en internationaliseringsprocess under 2018.

Nästa steg 

Under våren avslutas Växtzon, men förhoppningen är att få ny finansiering för att ta projektet vidare.
– Vi har just färdigställt en ansökan för en fortsatt satsning på Växtzon-samarbetet. Får vi fortsatt finansiering är planen att bjuda in fler småföretag till projektet och samtidigt bredda projektet med fler stöttande parter. Dessutom vill vi fortsätta att stötta de nuvarande bolagen för att de ska kunna nå sitt mål med en omsättning på 100 miljoner kronor, säger Caroline Drabe.

Växtzon är ett treårigt samverkansprojekt där nio företagsinkubatorer och science parks i Östra Mellansverige samverkar för att fler företag ska växa och nå en omsättning på 100 miljoner kronor. De företag som drar nytta av Växtzon ges tillgång till alla nio parters kunskap, kompetens och nätverk för att snabbare skala upp sina verksamheter. I projektet ingår Create Business Incubator, Inkubera, Munktell Science Park, Norrköping Science Park, Science Park Mjärdevi, Strängnäs Business Park, Uppsala Innovation Centre, Vreta Kluster och Västerås Science Park. Växtzon är ett regionalfondsprojekt finansierat av EU:s strukturfond genom Tillväxtverket och avslutas i mars 2018. www.växtzon.se

 

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


tisdag 14 januari

Milmed lanserar kosttillskott som främjar ett friskare åldrande

Med fyra patent och omfattande vetenskapliga studier som publicerats i ett tjugotal vetenskapliga tidskrifter, lanserar nu Örebro-företaget Milmed Unico kosttillskottet AgeViva. Den grundläggande substansen i produkten är jästceller som behandlats med elektromagnetiska millimetervåglängder. – Våra studier visar positiva effekter på neurodegenerativa sjukdomar samt på en rad andra symptom förknippade med åldrande, säger företagets vd, Thomas Lenz.

onsdag 11 december

Företagen ger Inkubera toppbetyg

En stor majoritet av Inkubera-företaget ger organisationen högsta möjliga betyg på frågan ”I vilken utsträckning skulle du rekommendera Inkubera till en kollega eller vän”. Samtliga företag uppger även att Inkubera bidrag till viss eller i hög utsträckning har bidragit till deras utveckling.

torsdag 5 december

Truckzter växlar upp: Camilla Wallin tar plats som styrelseordförande

Den Stockholmsbaserade tech-VD:n och affärsängeln Camilla Wallin är sedan ett par månader tillbaka styrelseordförande i Inkubera-bolaget Truckzter. En av orsakerna till att Camilla tackade ja till erbjudandet är Truckzters tydliga hållbarhetsprofil. – Jag jobbar bara med impact-bolag, säger Camilla. Visst tycker jag om att bygga och skala upp bolag, men jag vill att det ska göra någon skillnad för världen och för mina barn som håller på att växa upp.

onsdag 4 december

Arta Systems ett steg närmare lansering: ”Vår kunskap om kunderna har ökat enormt”

Arta Systems utvecklar ett digitalt visualiseringsverktyg som ska göra det lättare för beslutsfattare inom offentlig sektor att fatta välgrundade beslut kring bland annat matproduktion, självförsörjning och krisberedskap. Tack vare Tillväxtverkets stöd på 1,1 mkr har Arta System kunnat kartlägga vilka behov som landets regioner har. – Stödet har gett oss chansen att verkligen gå på djupet i frågorna och lära oss mer om regionernas behov. Vår kunskap har ökat avsevärt, vilket gör det möjligt för oss att lansera en ännu bättre produkt, säger Cecilia Fendin på Arta Systems. Nästa år planerar vi för att lansera vårt verktyg.