Nyheter

Här är finalisterna i ”stora” Skapa-priset

Här är alla länsfinalisterna i SKAPA-priset 2021. Vinnaren meddelas 14 september:

 

Jimmy Lundström, JL Kemi
Jimmy har utvecklat såväl rengörings- som flamskyddsmedel som är lika effektiva som giftfria. Cellulosa (som finns i alla växter på jorden) är en av de aktiva ingredienserna.

Jimmy berättar om sina hållbara produkter.


Lisa Hasselgren, Securifid

Securifids digitala lösning gör att du alltid vet vem du talar med, exempelvis över telefon.

Lisa och Securifid har mycket på gång.

Magnus Engholm och Christian Edwertz, Envivo
Logvio har skapat en lösning för ”det cirkulära kontoret” – ett sätt att ge kunderna flexibla och hållbar inredning.

Christian och Magnus har stora planer för framtiden.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


fredag 2 oktober

SKAPA-priset till Greewave – ViSort vann SKAPA-talang

Luis Valencia på Greewave tog hem årets SKAPA-pris i Örebro län. SKAPA-talang gick till Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström på ViSort. Nu väntar riksfinalen i november för båda vinnarna.

torsdag 24 september

Ping Payments hittade nya vägar till tillväxt

Ping Payments hade en stark position på sin marknad – så stark att den började begränsa möjligheterna att växa. Genom Swedish Scaleups fick Örebrobolaget hjälp att hitta nya målgrupper, vässa strategin och omsätta den i praktiken. – Om man som vi har 95 procent marknadsandel inom sin huvudmålgrupp är det svårt att fortsätta växa. Det gjorde att vi för ungefär ett år sedan hamnade i något av en identitetskris, berättar vd Petter Sehlin. Vi visste att vi behövde bredda vår målgrupp, men var lite osäkra på i vilken riktning vi skulle gå. Erbjudandet om att vara med i Swedish Scaleups kom i helt rätt tid. Nu har vi en tydlig strategi och stark vind i seglen.

måndag 21 september

Här är finalisterna i SKAPA–priset 2026

Länsjuryn för SKAPA-priset i Örebro län har utsett tre innovativa bolag till finalister i årets tävling. Vinnaren presenteras vid prisceremonin på Örebro slott den 1 oktober. Möt alla länsfinalisterna och läs om deras banbrytande idéer.

torsdag 10 september

Möt finalisterna i SKAPA talang

Det är som vanligt ett spännande startfält i SKAPA Talang, Sveriges största innovationstävling för personer under 30 år. I Örebro län kan vi på Inkubera tack vare samarbeten med våra sponsorer ge våra vinnare hela 30 000 kr samt utse tre finalister som utöver publicitet för sin idé vinner 10 000 kr. Här är finalisterna i SKAPA Talang 2026 utan inbördes ordning.