Nyheter

Inkubera gör all-time-high

Aldrig tidigare har Inkubera jobbat med så många bolag som under våren 2019. Lägger man ihop företagen i basverksamheten och programmen Spets och Swedish Scalups, får 30 innovativa bolag just nu coachning för att växa snabbare.
– Vi upplever en härlig vind i seglen, säger vice vd Fredrik Stenman.

Inkubera är en relativt liten organisation med åtta anställda, de flesta på deltid.  Men tack vare ett väl utbyggt nätverk med externa coacher, kan man ändå ge aktiv coachning till många företag.
– Vi handplockar affärscoacher med olika specialiteter och branscherfarenheter, säger Fredrik. Genom coacherna kan vi både stötta fler företag och skräddarsy upplägg som hjälper varje bolag att utvecklas optimalt.

Trots att kvantiteten har ökat, har det inte satt några negativa spår på kvaliteteten.
– I vår årliga kundundersökning får vi en 9:a eller 10:a i betyg på en tiogradig skala av drygt 80 % av bolagen. Vi ser det som ett tecken på att vi kommit en bit vägen och att vi lyckats matcha rätt coach med rätt företag. Men givetvis siktar vi ännu högre.

Inkuberas har ett övergripande uppdrag att utveckla innovationskraften och tillväxten i hela regionen. Även här pekar kurvorna uppåt. Inkuberas bolag drog under 2018 in 36 mkr i extern kapital, en ökning med nästan 40 %. Deras totala omsättning hos bolagen var nära 202 mkr, jämfört med 148 mkr året innan.
– Givetvis är detta inte bara vår förtjänst. Det stora jobbet görs av bolagen. Samtidigt vet vi att vi har varit med och bidragit. Vi upplever också att samarbetet i hela innovationssystemet, där universitetet, Almi och regionens utvecklingsstöd  och Alfred Nobel Science Park också ingår, utvecklas hela tiden.

Trots det stora antalet företag i verksamheten, är nya bolag välkomna.
– Vi kan förstås inte ta in hur många företag som helst, säger Fredrik, men vi driver en dynamisk verksamhet som präglas av ständig förändring. Bolagen ska inte stanna för länge hos oss. Målsättningen är alltid att vi ska inspirera och stötta dem under en period för att de sedan ska stå helt på egna ben. Vår dörr är alltid öppen för bolag med riktigt bra idéer och hög tillväxtpotential.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


tisdag 5 maj

Från Örebro till Hollywood. Nu vill bolaget bakom Moon Smart Focus sätta en ny världsstandard.

På hösten 2014 tar regissören Miko Lazic för första gången kontakt med Inkubera. Han hade en idé om ett smart fokussystem som skulle kunna göra automatiska fokusförflyttningar och effektivisera filmskapandet. Inkubera kopplade ihop Miko med AI-forskare på Örebro universitet och tog med honom på en affärsresa till Kanada som gav de första kontakterna med amerikansk filmindustri. Inkubera introducerade honom även för Mathias Farnebo som idag är företagets vd. – Vi satte tidigt upp en vision att vår produkt Moon Smart Focus skulle finnas på stora filmproduktioner i Hollywood, berättar Mathias. Den visionen har vi sedan länge nått. Företaget fortsätter att utvecklas och nu siktar vi på att bli en industristandard som förenar filmiskt konstnärskap med möjligheterna som AI ger.

måndag 27 april

Karlskogaföretaget har lösningen för autonoma drönare och sjävkörande fordon

Det började med en enkel insikt: mycket av det som sägs om autonoma drönare fungerar inte i verkligheten. För Victor Björkgren blev det startskottet för Nordic Flight Stack, ett nytt bolag i Karlskoga. – Både inom det militära och inom det civila finns det en stor efterfrågan på autonoma system som klarar sig själva, även om de skulle störas ut eller förlora radiokontakten av andra skäl. Lösningarna finns inom forskningen, men jag har noterat att ingen har hittat något som fungerar i praktiken. Det är där jag nu har skapat en lösning, säger Victor.

onsdag 22 april

Inkubera och Intric i nytt samarbete – bygger framtidens AI-drivna inkubator

Inkubera har ingått ett strategiskt avtal med det svenska AI-bolaget Intric. Genom samarbetet stärker vi vårt erbjudande, effektiviserar inflödet av bolag, och tar en tydlig position som en framtidssäkrad inkubator med hög datasäkerhet. – Det här samarbetet gör att vi kan arbeta både smartare och mer proaktivt. Vi frigör tid till det som verkligen skapar värde – att möta forskare och entreprenörer som vill utveckla bolag och bidra till en positiv utveckling av samhället, säger Ruxandra, ansvarig för inflödet av nya företag till Inkubera.

onsdag 8 april

Maptun ändrar inriktning – blir partner med konkurrenterna

I oktober flyttade Maptun ur sin gamla tillbyggda bilverkstad till ändamålsenliga lokaler på hela 3 800 kvm vid Örebros södra infart. Men frågan är om inte företaget under ytan genomgår en ännu större förändring. Mycket talar för att Maptun – som en gång började med att trimma bilar – håller på att förändra hela branschlogiken. På köpet kan man bli partners med några av sina största konkurrenter.