Nyheter

Inkubera tar över SKAPA-priset

Vinnarna av SKAPA talang 2019, Lova Svensson och Amanda Mattsson från Period Pack Sweden.

SKAPA-priset till Alfred Nobels minne är Sveriges största innovationspris. I varje län utses två vinnare som går vidare till den stora riksfinalen i Stockholm. Från om med i år tar Inkubera över stafettpinnen från Länsstyrelsen och ansvarar för att länsvinnare utses.
– Det är naturligt för Inkubera att ta över värdskapet säger Fredrik Stenman, vd på Inkubera. Vår uppgift är att stötta och coacha innovativa entreprenörer och startupbolag och det matchar väldigt väl med SKAPA-prisets hela syfte. Vi vill få in fler sökande och locka fler till att engagera sig i detta för att på sikt få en totalvinnare från Örebro län.

Även om det givetvis finns regler att förhålla sig till, har varje länsarrangör stor frihet hur de vill bedriva sitt arbete med att plocka fram de två vinnarna. För att lyfta priset ytterligare ett snäpp är samarbete en nyckel, menar Fredrik och sporra ännu fler att delta. En annan åtgärd är att göra det enklare att nominera kandidatier till priset.
– Vi vill skapa så mycket uppmärksamhet som möjligt kring SKAPA-priset så att det kan fungerar som en inspirationskälla för både unga och mer etablerade personer med innovativa affärsidéer. Vi planerar är att i år utse ett antal nominerade i respektive kategori som blir prisbelönta. Vi kommer också att göra det enklare att nominera kandidater till priset.

För att skapa förutsättningar för en bredare och större satsning, knyter Inkubera nu ett antal samarbetspartners till tävlingen.
– Vi är har fått en bred uppslutning av samarbetspartners som vill vara med och stötta den här satsningen, både från det offentliga och från näringslivet i regionen.

SKAPA-priset delas ut i två kategorier – Skapa-priset samt ungdomspriset Skapa talang. Vinnarna i länsfinalen går vidare till en stor riksfinal med 550 000 kr respektive 250 000 kr i prispotten.
– Faktum är att vi hittills faktiskt inte haft någon vinnare från länet, men vår förhoppning är förstås att ändra på det på sikt, säger Fredrik.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


tisdag 9 december

Så vill Amanda på ÖrebroTech lysa upp Örebros tech-scen

Nyfiken, driven och lösningsorienterad – tre ord som beskriver hur Amanda Eriksson tar sig an både jobbet och livet. Historien om hur hon fick jobbet som ansvarig för initiativet Örebro Tech är ett talande exempel. – Jag skapade min jobbansökan genom att tala in och skicka iväg ett mejl under en promenad. Det blev spontant, men det är lite så jag fungerar, säger hon.

torsdag 13 november

Från bredd till spets – så vill Erik Jonuks ta Inkubera in i framtiden

Erik Jonuks är Inkuberas nya vd. Med honom vid rodret tar bolaget steget från breddinkubator till spetsaktör. Inkubera lämnar på sikt rollen som stödjare av bolag i alla branscher för en tydligare specialisering. – Vi vill bli riktigt spetsiga och kompetenta inom några utvalda områden. Vi siktar högt och fokuserar på företag med forskningsbakgrund och/eller högt teknikinnehåll. Först ut i vår satsning är life science-bolagen.

måndag 10 november

Virenc substans bryter ned infektioner orsakade av influensa-, RS- och coronavirus

Torbjörn Bengtsson och Hazem Khalaf på företaget Virnenc har utvecklat en substans som kan bryta ner virus med lipidhölje – till exempel influensa-, RS- och covid-19-virus, som tillsammans orsakar över en miljon dödsfall per år. – Virus ändrar skepnad med tiden vilket gör att vaccin och antivirala läkemedel då förlorar sin effekt. Vår substans har unik verkningsmekanism och fungerar mot alla virus med hölje, säger Torbjörn.Vi

måndag 3 november

Pia får nyckelroll i Inkuberas satsning på framtidens vårdinnovationer

Med gedigen erfarenhet som forskare, entreprenör och affärscoach till life science-företag, får Pia Keyser en nyckelroll i Inkuberas nya satsning på nystartade företag inom life science-området. Med sin bakgrund kompletterar hon Inkuberas breda kunskapsbas inom affärsutveckling med såväl specialistkompetens som ett brett kontaktnät inom branschen. – Inkuberas satsning är jättespännande och något som jag inte kunde säga nej till. Trots min korta tid här har jag redan sett flera exempel på affärssatsningar med stor potential inom vården. Med närheten till både USÖ och Örebro universitet finns goda möjligheter att bygga en hållbar grund inom life science, säger hon.