Nyheter

Inkubera värderas högt av bolagen

När Inkubera vid årsskiftet genomförde sin återkommande kundundersökning, fick Inkubera strålande betyg. Majoriteten av företagen gav Inkubera högsta betyg på frågan om de skulle rekommendera Inkubera.
– Vi brukar få höga betyg, men de här siffrorna innebär ändå en ökning, säger Fredrik Stenman, vice vd på Inkubera. Nu jobbar vi för att bli ännu bättre. Gör man inte det, går utvecklingen lätt i motsatt riktning.

När företagen fick betygsätta i vilken utsträckning de skulle rekommendera Inkubera till en kollega eller vän, satte två bolag en 8: a på en 10-gradigskala. Övriga bolag – alltså 82 % – gav Inkubera 9 eller 10 i betyg.
– Under 2018 har vi tagit in många nya bolag och många nya affärscoacher och specialister, säger Fredrik Stenman. Vi har lagt fokus på att hitta entreprenörer med erfarenheter från de aktuella branscherna. Vår filosofi är att entreprenörer är bäst på att stötta andra entreprenörer.

Inkubera är mitt uppe i ett förändringsarbete som innebär ett ännu större fokus på att utveckla företagens affärer.– I vårt existensberättigande ligger att vi kan hjälpa innovativa bolag att växa snabbare än andra. Det gör vi genom att jobba intensivt med bolagen och hjälpa dem att utveckla lönsamma och skalbara affärsmodeller.

Fredrik ser optimistiskt på utvecklingen under det nya året.
– Under 2019 skapar vi ett stort inflöde av nya bolag. Vårt mål är att få ännu högre betyg när vi mäter nästa gång. Men allra viktigast är att vi kan bidra till att bolagen verkligen utvecklas och växer.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


tisdag 5 maj

Inkubera söker projektledare & affärsutvecklare – för att bygga nästa generations innovationspipeline

Hur kan vi ta en idé från tidigt skede till investeringsbart bolag – och hur kan den resan bli mer träffsäker, datadriven och AI-stödd? Det är kärnfrågan i Inkuberas nya EU-finansierade utvecklingsprojekt, där vi nu söker en projektledare och affärsutvecklare. – Den vi söker ska inte "leda ett projekt" utan utgöra själva motorn för hur vi utvecklar bolagen, gärna med AI som ett centralt verktyg, säger Erik Jonuks.

tisdag 5 maj

Från Örebro till Hollywood. Nu vill bolaget bakom Moon Smart Focus sätta en ny världsstandard.

På hösten 2014 tar regissören Miko Lazic för första gången kontakt med Inkubera. Han hade en idé om ett smart fokussystem som skulle kunna göra automatiska fokusförflyttningar och effektivisera filmskapandet. Inkubera kopplade ihop Miko med AI-forskare på Örebro universitet och tog med honom på en affärsresa till Kanada som gav de första kontakterna med amerikansk filmindustri. Inkubera introducerade honom även för Mathias Farnebo som idag är företagets vd. – Vi satte tidigt upp en vision att vår produkt Moon Smart Focus skulle finnas på stora filmproduktioner i Hollywood, berättar Mathias. Den visionen har vi sedan länge nått. Företaget fortsätter att utvecklas och nu siktar vi på att bli en industristandard som förenar filmiskt konstnärskap med möjligheterna som AI ger.

måndag 27 april

Karlskogaföretaget har lösningen för autonoma drönare och sjävkörande fordon

Det började med en enkel insikt: mycket av det som sägs om autonoma drönare fungerar inte i verkligheten. För Victor Björkgren blev det startskottet för Nordic Flight Stack, ett nytt bolag i Karlskoga. – Både inom det militära och inom det civila finns det en stor efterfrågan på autonoma system som klarar sig själva, även om de skulle störas ut eller förlora radiokontakten av andra skäl. Lösningarna finns inom forskningen, men jag har noterat att ingen har hittat något som fungerar i praktiken. Det är där jag nu har skapat en lösning, säger Victor.

onsdag 22 april

Inkubera och Intric i nytt samarbete – bygger framtidens AI-drivna inkubator

Inkubera har ingått ett strategiskt avtal med det svenska AI-bolaget Intric. Genom samarbetet stärker vi vårt erbjudande, effektiviserar inflödet av bolag, och tar en tydlig position som en framtidssäkrad inkubator med hög datasäkerhet. – Det här samarbetet gör att vi kan arbeta både smartare och mer proaktivt. Vi frigör tid till det som verkligen skapar värde – att möta forskare och entreprenörer som vill utveckla bolag och bidra till en positiv utveckling av samhället, säger Ruxandra, ansvarig för inflödet av nya företag till Inkubera.