Nyheter

Inkuberaföretaget Retenua bland Sveriges främsta entreprenörer

Inkuberaföretaget Retenua AB och Henrik Andreasson fanns på listan när SISP (Swedish Incubators and Science Parks) och stiftelsen Åforsk utsett landets tio främsta entreprenörer via Åforsk innovationsstipendium.
– Fantastiskt kul. Det här motiverar oss att satsa vidare och fortsätta utveckla vår produkt, säger innovatören och forskaren Henrik Andreasson, som tillsammans med Rafael Mosberger står bakom företaget Retenua AB och deras innovation RefleX Vision System.

RefleX Vision System är en forskningsbaserad och avancerad kameraplattform som minskar risken för arbetsplats­olyckor. Kameran identifierar människor med skyddsväst som befinner sig på en byggarbetsplats, eller på någon annan plats där säkerheten är extra viktig. Genom att utrusta exempelvis fordon med kameran kan risken för arbetsplatsolyckor reduceras.
– En prototyp av kameran har testats tillsammans med industrin och vi upplever generellt ett stort intresse från näringslivet, säger Henrik Andreasson.

Idén kommer ur forskningsresultat och har utvecklats genom Örebro universitets innovationssystem. I Inkuberas miljö utvecklas och paketeras nu produkten för att så snart som möjligt kunna komma ut på marknaden.
– Inkubera har rätt kompetens och samtidigt ett nätverk som är oerhört värdefullt för oss när produkten ska kommersialiseras. Nu blir det spännande att fortsätta utvecklingen av kameran, säger Henrik Andreasson.

Åforsk innovationsstipendium ska stimulera ambitiösa entreprenörer som verkar inom landets innovativa ekosystem till att realisera och driva igenom sina idéer så marknaden nås av nya produkter och lösningar. Respektive företag på tio-topp-listan tilldelas 200.000 kronor för att bygga vidare på sina affärsidéer.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


fredag 2 oktober

SKAPA-priset till Greewave – ViSort vann SKAPA-talang

Luis Valencia på Greewave tog hem årets SKAPA-pris i Örebro län. SKAPA-talang gick till Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström på ViSort. Nu väntar riksfinalen i november för båda vinnarna.

torsdag 24 september

Ping Payments hittade nya vägar till tillväxt

Ping Payments hade en stark position på sin marknad – så stark att den började begränsa möjligheterna att växa. Genom Swedish Scaleups fick Örebrobolaget hjälp att hitta nya målgrupper, vässa strategin och omsätta den i praktiken. – Om man som vi har 95 procent marknadsandel inom sin huvudmålgrupp är det svårt att fortsätta växa. Det gjorde att vi för ungefär ett år sedan hamnade i något av en identitetskris, berättar vd Petter Sehlin. Vi visste att vi behövde bredda vår målgrupp, men var lite osäkra på i vilken riktning vi skulle gå. Erbjudandet om att vara med i Swedish Scaleups kom i helt rätt tid. Nu har vi en tydlig strategi och stark vind i seglen.

måndag 21 september

Här är finalisterna i SKAPA–priset 2026

Länsjuryn för SKAPA-priset i Örebro län har utsett tre innovativa bolag till finalister i årets tävling. Vinnaren presenteras vid prisceremonin på Örebro slott den 1 oktober. Möt alla länsfinalisterna och läs om deras banbrytande idéer.

torsdag 10 september

Möt finalisterna i SKAPA talang

Det är som vanligt ett spännande startfält i SKAPA Talang, Sveriges största innovationstävling för personer under 30 år. I Örebro län kan vi på Inkubera tack vare samarbeten med våra sponsorer ge våra vinnare hela 30 000 kr samt utse tre finalister som utöver publicitet för sin idé vinner 10 000 kr. Här är finalisterna i SKAPA Talang 2026 utan inbördes ordning.