Nyheter

Innovationscheckar – nu finns nya medel

Skicka in intresseanmälan senast 1 december. Foto: Kvalifik

 

Från och med dagens datum till den 1 december är ett nytt tidsfönster öppet då små och medelstora företag kan skicka en intresseanmälan för Vinnovas innovationscheckar (som i Örebro län förmedlas av Inkubera). Ni kan få upp till 100 000 kr för att anlita extern kompetens. Pengarna kan användas för att utreda bärigheten på en idé och/eller öka takten i ett innovativt och hållbart utvecklingsprojekt. Erbjudandet gäller företag upp till 250 anställda. Innovationscheckarna är användbara inom tre områden:

  1. Affärsutveckling: Anlita extern expertis för att undersöka de tekniska och marknadsmässiga förutsättningarna för en idé/innovation. OBS! Företag som ingår i Inkuberas Startup-program kan inte beviljas en innovationscheck inom detta område.
  2. Infrastruktur: Anlita labb, testbäddar, test- eller demoanläggningar – det som behövs för att säkerställa att er lösning kommer att fungera och kan tillverkas.
  3. Immateriella tillgångar: Anlita extern kompetens för att bland annat utveckla en IP-strategi.

Ni kan kombinera två olika typer av checkar för samma projekt. Dock är maxbeloppet för de innovationscheckarna 100 000 kr per bolag.  Maxbeloppet gäller hela tidsperioden 2022 – 2024 sammanräknat. Det innebär alltså att om ni redan fått ut maxbeloppet, kan ni inte ansöka igen.

Tycker du att detta låter intressant? Klicka här för att ta nästa steg mot en intresseanmälan.

 

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


torsdag 19 juni

Amphi-tech säkerställer vattenkvalitén med hjälp av innovativ teknik

I lilla Åsbro i södra Närke ligger Amphi-tech, ett braschledande företag som hjälper svenska kommuner att besiktiga och rengöra sina dricksvattenreservoarer. Tack vare sin innovativa teknik som bland annat innefattar inspektions- och städrobotar, har man kunnat etablera sig även i Norge, Finland och Estland. – Den typ av robotar som vi använder fanns tidigare bara inom försvaret och för att inspektera oljeplattformar. Ingen hade tidigare tänkt på att man kunde sänka ner dem i vattenreservoarer, säger bolagets vd, Martin Pehrson.

tisdag 10 juni

ÖrebroTech vill göra regionen till Sveriges nästa stora technav

Förhoppningsvis står techsektorn i Örebro län står inför ett stort kliv framåt. Med lanseringen av ÖrebroTech, tar Region Örebro Innovation tillsammans med Örebro kommun, Inkubera och Business Region Örebro ett krafttag för att stärka samverkan, innovation och tillväxt inom länets snabbt växande techbransch. – Vi ser en enorm potential i Örebro läns techsektor. Med ÖrebroTech vill vi koppla ihop företag, talanger och investerare i ett dynamiskt och inkluderande kluster, säger Victor Sunnliden, vd på Region Örebro Innovation AB och tillförordnad vd på Inkubera.

onsdag 4 juni

Välkommen Ruxandra!

Med gedigna erfarenheter från snabbväxande startups och kompetens inom bland annat affärsutveckling, marknad och försäljning, har Ruxandra Bocaciu de verktyg som krävs för att axla rollen som ny Prepare-ansvarig på Inkubera. Hon blir den första kontakten för nya företag på väg in i Inkuberasfären. Ruxandra är förväntansfull. – Jag är värderingsdriven och trivs allra bäst när jag får stötta andra. Att starta ett nytt företag innebär att förverkliga en dröm som tar en både på företagsresa och en personlig resa. Jag älskar att få finnas med i den skärningspunkten, säger hon.

måndag 12 maj

Inkubera söker ny vd

Vi på Inkubera står inför en spännande utvecklingsresa. Med sikte på 2029 ska vi fördjupa vår roll som en regionalt förankrad inkubator i nationell framkant, med ett tydligt bidrag till internationell konkurrenskraft. Det handlar om att stödja fler innovativa bolag från hela länet, särskilt inom tillämpad AI, Life Science och hållbar teknik, samt att bygga ett ekosystem där idéer snabbt kan växa till skalbara företag. Vi söker en ledare som med mod, nyfikenhet och samarbetsförmåga kan ta Inkubera in i nästa utvecklingsfas – tillsammans med ett starkt team, en engagerad styrelse och ett brett nätverk av aktörer inom akademi, näringsliv och offentlig sektor.