Nyheter

Leap ska ge Inkubera-bolagen framgång i sin export

Leapnyast
VD:n på Spintr, Daniel Hagenfeldt i diskussion med Inkuberas VD Mikael Melitshenko.

Fem Inkubera-bolag deltog i Örebro då Business Sweden inledde Leap Going Global – ett acceleratorprogram där snabbväxande start-ups får hjälp att bli framgångsrika med sin export.
–Vi hoppas att Leap ska ge oss både insikter och motivation i vårt fortsatta internationaliseringsarbete, säger VD:n på Spintr Daniel Hagenfeldt.

Han var på plats tillsammans med kollegan Johan Nilsson vid programmets första träff. Spintr, som erbjuder sociala intranät som en molntjänst, har idag en internationellt skalbar affär som man vill ta på export.
–Vi lanserade vår molntjänst för drygt ett år sedan. Vi har nått nästa fas nu och målsättningen är att ta Spintr till många fler marknader. Efter det här programmet har vi förhoppningsvis ett utkast till genomförandeplan som vi kan arbeta efter, säger Daniel Hagenfeldt.

Business Sweden driver programmet Leap som en pilot. Under tre träffar och en handfull rådgivningssessioner i vår kommer de medverkande bolagen bland annat får hjälp att välja rätt marknad och målgrupp. Detta utifrån Business Swedens erfarenheter – men också utifrån ett brett datadrivet underlag.
– Leap ger konkreta tips som gör att bolagen ytterligare kan växla upp. Här får de en jättemöjlighet att säkra upp en lansering för den internationella marknaden, säger Julie Ammer, projektledare för Växtzon på Inkubera.

Förutom Spintr medverkade även Inkubera-bolagen Try me, Pausit, Deligate och Soft alarm.  Den första omgången av Leap– Going Global, som är ett samarbete mellan Business Sweden, projektet Växtzon och Inkubera, avslutas i juni.

 Läs mer om Leap här

 

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


tisdag 9 december

Så vill Amanda på ÖrebroTech lysa upp Örebros tech-scen

Nyfiken, driven och lösningsorienterad – tre ord som beskriver hur Amanda Eriksson tar sig an både jobbet och livet. Historien om hur hon fick jobbet som ansvarig för initiativet Örebro Tech är ett talande exempel. – Jag skapade min jobbansökan genom att tala in och skicka iväg ett mejl under en promenad. Det blev spontant, men det är lite så jag fungerar, säger hon.

torsdag 13 november

Från bredd till spets – så vill Erik Jonuks ta Inkubera in i framtiden

Erik Jonuks är Inkuberas nya vd. Med honom vid rodret tar bolaget steget från breddinkubator till spetsaktör. Inkubera lämnar på sikt rollen som stödjare av bolag i alla branscher för en tydligare specialisering. – Vi vill bli riktigt spetsiga och kompetenta inom några utvalda områden. Vi siktar högt och fokuserar på företag med forskningsbakgrund och/eller högt teknikinnehåll. Först ut i vår satsning är life science-bolagen.

måndag 10 november

Virenc substans bryter ned infektioner orsakade av influensa-, RS- och coronavirus

Torbjörn Bengtsson och Hazem Khalaf på företaget Virnenc har utvecklat en substans som kan bryta ner virus med lipidhölje – till exempel influensa-, RS- och covid-19-virus, som tillsammans orsakar över en miljon dödsfall per år. – Virus ändrar skepnad med tiden vilket gör att vaccin och antivirala läkemedel då förlorar sin effekt. Vår substans har unik verkningsmekanism och fungerar mot alla virus med hölje, säger Torbjörn.Vi

måndag 3 november

Pia får nyckelroll i Inkuberas satsning på framtidens vårdinnovationer

Med gedigen erfarenhet som forskare, entreprenör och affärscoach till life science-företag, får Pia Keyser en nyckelroll i Inkuberas nya satsning på nystartade företag inom life science-området. Med sin bakgrund kompletterar hon Inkuberas breda kunskapsbas inom affärsutveckling med såväl specialistkompetens som ett brett kontaktnät inom branschen. – Inkuberas satsning är jättespännande och något som jag inte kunde säga nej till. Trots min korta tid här har jag redan sett flera exempel på affärssatsningar med stor potential inom vården. Med närheten till både USÖ och Örebro universitet finns goda möjligheter att bygga en hållbar grund inom life science, säger hon.