Nyheter

Minska svinnet och säkra kvalitén med Deligate

Företaget Deligates tjänst hjälper butiker att spara tid, minska sitt svinn och säkra kvalitén. Sedan några veckor tillbaka är man nytt Inkuberabolag.
– Deligates kundlösning kommer att kunna göra underverk. Det ska bli oerhört spännande att följa utvecklingen av den här tjänsten, säger Erik Eskils, butikschef på Maxi ICA Stormarknad Universitetet.

Deligate erbjuder en applikation som förenklar arbetet i butikens delikatessdisk. Tjänsten ger bland annat butiken en tydlig överblick över sitt sortiment och sina rutiner, samtidigt som man håller koll på datummärkning och varnar när en vara är på väg att gå ut.

Erik Eskils menar att livsmedelshandeln under ett antal år arbetat med att förbättra egenkontrollen av livsmedel. Men arbetet är omfattande och arbetsamt.
– Där kan det digitala stödet hjälpa oss göra stora förbättringar. Och framförallt vid de manuella punkterna som ost, delikatess och fisk.

 Inkuberas prospekt-ansvarige Lisa Nilsson Yalcin såg direkt stor potential i Deligate.
– Först och främst har de en innovativ idé för sin bransch, men jag upplevde också ett väldigt dedikerat team. Det fanns dessutom erfarenhet från branschen samtidigt som man har den tekniska kompetensen inhouse.

Inkuberas nya affärscoach Tomas Jenneborn blir nu den som kommer att arbeta tillsammans med Deligate för att skapa rätt förutsättningar för tillväxt.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


tisdag 9 december

Så vill Amanda på ÖrebroTech lysa upp Örebros tech-scen

Nyfiken, driven och lösningsorienterad – tre ord som beskriver hur Amanda Eriksson tar sig an både jobbet och livet. Historien om hur hon fick jobbet som ansvarig för initiativet Örebro Tech är ett talande exempel. – Jag skapade min jobbansökan genom att tala in och skicka iväg ett mejl under en promenad. Det blev spontant, men det är lite så jag fungerar, säger hon.

torsdag 13 november

Från bredd till spets – så vill Erik Jonuks ta Inkubera in i framtiden

Erik Jonuks är Inkuberas nya vd. Med honom vid rodret tar bolaget steget från breddinkubator till spetsaktör. Inkubera lämnar på sikt rollen som stödjare av bolag i alla branscher för en tydligare specialisering. – Vi vill bli riktigt spetsiga och kompetenta inom några utvalda områden. Vi siktar högt och fokuserar på företag med forskningsbakgrund och/eller högt teknikinnehåll. Först ut i vår satsning är life science-bolagen.

måndag 10 november

Virenc substans bryter ned infektioner orsakade av influensa-, RS- och coronavirus

Torbjörn Bengtsson och Hazem Khalaf på företaget Virnenc har utvecklat en substans som kan bryta ner virus med lipidhölje – till exempel influensa-, RS- och covid-19-virus, som tillsammans orsakar över en miljon dödsfall per år. – Virus ändrar skepnad med tiden vilket gör att vaccin och antivirala läkemedel då förlorar sin effekt. Vår substans har unik verkningsmekanism och fungerar mot alla virus med hölje, säger Torbjörn.Vi

måndag 3 november

Pia får nyckelroll i Inkuberas satsning på framtidens vårdinnovationer

Med gedigen erfarenhet som forskare, entreprenör och affärscoach till life science-företag, får Pia Keyser en nyckelroll i Inkuberas nya satsning på nystartade företag inom life science-området. Med sin bakgrund kompletterar hon Inkuberas breda kunskapsbas inom affärsutveckling med såväl specialistkompetens som ett brett kontaktnät inom branschen. – Inkuberas satsning är jättespännande och något som jag inte kunde säga nej till. Trots min korta tid här har jag redan sett flera exempel på affärssatsningar med stor potential inom vården. Med närheten till både USÖ och Örebro universitet finns goda möjligheter att bygga en hållbar grund inom life science, säger hon.