När Inkubera fortsätter att stärka sitt erbjudande är en ökad närvaro i Karlskogaregionen en viktig del.
– Genom att finnas nära den starka industrin hoppas vi skapa ett större nätverk och bli ännu bättre på att kunna söka upp spännande innovationer och bolag, säger VD:n på Inkubera Mikael Melitshenko.
Inkubera har redan tidigare under året fokuserat alltmer på Karlskoga. Under försommaren deltog man exempelvis då regionens näringsliv samlades under Karlskoga Motorsportvecka. Nu ska en mer strategisk satsning ge ett tydligare erbjudande gentemot regionens bolag, innovatörer och entreprenörer.
– En viktig del i detta är också att just industrin i Karlskoga, kopplat till civilingenjörsexamen, pekas ut som ett viktigt kommande område för Örebro universitet, säger Mikael Melitshenko.
Konkret kommer Inkubera att utgå från Alfred Nobel Science Parks och TTC:s lokaler. Inkubera har sedan tidigare ett bra samarbete med Science Park och i Park-miljön finns redan många upparbetade samarbeten.
– Redan efter den korta tid vi funnits här har vi fått större insikt i verksamheten och potentialen i de samarbeten som finns här, menar VD:n Mikael Melitshenko.