Nyheter

Örebro universitet säkerställer B-Engageds modell

Martin Lind, Örebro universitet och Viktoria Lindqvist, B-Engaged. Foto: Jesper Eriksson.

B-Engageds affärsidé bygger på medarbetarundersökningar som med hjälpav AI automatiskt omvandlas till konkreta åtgärdsförslag för att öka engagemanget i kundernas organisationer. Genom Inkubera och programmet Swedish Scaleups kunde B-Engaged få hjälp av Örebro universitet att säkerställa att deras metod är pålitlig och grundad i aktuell forskning.
– Vi har fått en jättebra kontakt med Martin Lind som är lektor vid Örebro universitet, säger en av B-Engageds delägare, Viktoria Lindqvist. Det är viktigt för oss att kunna visa att vår modell håller hela vägen.

Swedish Scaleups är ett samverkansprojekt där Inkubera och nio andra företagsinkubatorer och science parks i östra Mellansverige samverkar för att fler företag ska växa och öka sin omsättning. För B-Engaged är deras modells trovärdighet A och O. Swedish Scalups hjälpte företaget genom att göra en upphandling som Örebro universitetet tog hem. För lektor Martin Lind blev det en möjlighet att möta företagare som arbetar praktiskt med ett område som han forskar i.
–Jag tycker att själva gränssnittet och idén som B-Engaged jobbar med är extremt spännande. För mig var det helt nytt att man kunde jobba på det här sättet. Att genomföra externa uppdrag som det här ger också ger en annan dimension till den forskning jag bedriver dagligdags.

Christian Ståhlberg, projektledare för Swedish Scalups på Inkubera, hoppas att kunna koppla ihop fler företag med företag och universitet.
– En ökad kontaktyta mellan företag och akademisk forskning är ett av målen för projektet. Exemplet med
B-Engaged och Örebro universitet är ett jättebra exempel på hur vill jobba.

B-Engageds modell har blivit genomlyst av forskare tidigare. Men utvecklingen går fort och det gäller att företaget hänger med i den. Tack vare samarbetet kan de uppdatera sin lösning med de senaste rönen inom agilt ledarskap och inkludering, två starka trender just nu.
– Det betyder jättemycket. Dels ger det oss mycket kunskap och tyngd i vårt affärskoncept, dels ökar det vår konkurrenskraft. Det är inte många aktörer som kan visa att man har din grund i forskningen som vi bygger upp steg för steg.

Genom Inkubera och Swedish Scaleups har B-Engaged även fått hjälp att höja nivån på sin digitala marknadsföring.
– Med hjälp av en upphandlad digital reklambyrå har vi optimerat vår digitala närvaro. Vi har bland annat fått hjälp med att analysera vårt Google Ads-konto och våra annonser för att generera fler konverteringar. Vi ser redan skillnad – så hjälpen vi fick var mycket värdefull för oss.

B-Engaged som drog igång vid årsskiftet har haft en snabb utveckling.
– Vi har redan ett 10-tal kunder, varav flera statliga verk och bolag med över 1 miljard i omsättning. Vårt mål är att finnas på en internationell marknad inom ett par år.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


torsdag 19 juni

Amphi-tech säkerställer vattenkvalitén med hjälp av innovativ teknik

I lilla Åsbro i södra Närke ligger Amphi-tech, ett braschledande företag som hjälper svenska kommuner att besiktiga och rengöra sina dricksvattenreservoarer. Tack vare sin innovativa teknik som bland annat innefattar inspektions- och städrobotar, har man kunnat etablera sig även i Norge, Finland och Estland. – Den typ av robotar som vi använder fanns tidigare bara inom försvaret och för att inspektera oljeplattformar. Ingen hade tidigare tänkt på att man kunde sänka ner dem i vattenreservoarer, säger bolagets vd, Martin Pehrson.

tisdag 10 juni

ÖrebroTech vill göra regionen till Sveriges nästa stora technav

Förhoppningsvis står techsektorn i Örebro län står inför ett stort kliv framåt. Med lanseringen av ÖrebroTech, tar Region Örebro Innovation tillsammans med Örebro kommun, Inkubera och Business Region Örebro ett krafttag för att stärka samverkan, innovation och tillväxt inom länets snabbt växande techbransch. – Vi ser en enorm potential i Örebro läns techsektor. Med ÖrebroTech vill vi koppla ihop företag, talanger och investerare i ett dynamiskt och inkluderande kluster, säger Victor Sunnliden, vd på Region Örebro Innovation AB och tillförordnad vd på Inkubera.

onsdag 4 juni

Välkommen Ruxandra!

Med gedigna erfarenheter från snabbväxande startups och kompetens inom bland annat affärsutveckling, marknad och försäljning, har Ruxandra Bocaciu de verktyg som krävs för att axla rollen som ny Prepare-ansvarig på Inkubera. Hon blir den första kontakten för nya företag på väg in i Inkuberasfären. Ruxandra är förväntansfull. – Jag är värderingsdriven och trivs allra bäst när jag får stötta andra. Att starta ett nytt företag innebär att förverkliga en dröm som tar en både på företagsresa och en personlig resa. Jag älskar att få finnas med i den skärningspunkten, säger hon.

måndag 12 maj

Inkubera söker ny vd

Vi på Inkubera står inför en spännande utvecklingsresa. Med sikte på 2029 ska vi fördjupa vår roll som en regionalt förankrad inkubator i nationell framkant, med ett tydligt bidrag till internationell konkurrenskraft. Det handlar om att stödja fler innovativa bolag från hela länet, särskilt inom tillämpad AI, Life Science och hållbar teknik, samt att bygga ett ekosystem där idéer snabbt kan växa till skalbara företag. Vi söker en ledare som med mod, nyfikenhet och samarbetsförmåga kan ta Inkubera in i nästa utvecklingsfas – tillsammans med ett starkt team, en engagerad styrelse och ett brett nätverk av aktörer inom akademi, näringsliv och offentlig sektor.