Nyheter

Skapa-pris-finalisterna är utsedda

Förra årets vinnare Jacob Kihlbaum från Binary Brains och Hannes Rydell, Sista 9.

Nu är länsfinalisterna till SKAPA-priset – Sveriges största innovationstävling – utsedda. Tre finalister till ”stora” SKAPA-priset och tre till SKAPA-talang tävlar om 30 000 kr vardera. Dessutom får vinnarna representera länet vid riksfinalen i november.
– Som vanligt har vi ett starkt startfält och de två jurygrupperna hade ett styvt jobb att välja ut finalisterna, säger Fredrik Stenman, vd på Inkubera. Precis som förra året när Inkubera tog över värdskapet i länet, utser vi vi sidan av vinnarna även tre finalister som vinner 10 000 kr var.

För att bli aktuell för Skapa-priset måste man ha kommit på något smart och innovativt. Dessutom skall varan eller tjänsten ha goda möjligheter att lyckas på marknaden och helst bidra större hållbarhet i samhället. 14 september får vinnarna motta en värdecheck ur landshövding Maria Larssons hand på Örebro slott.

Här är årets finalister utan inbördes ordning:

Finalister, Skapa-priset
Siqurifid har skapat en digital lösning som säkerställer identitet och organisationstillhörighet för personer som man kommer i kontakt med via telefon eller på annat sätt. Tjänsten skapar större trygghet för privatpersoner i deras kontakter med exempelvis myndigheter, banker och andra företag och organisationer. Tjänsten fungerar mellan företag och organisationer.

Envivo har utvecklat ett koncept för ”det cirkulära kontoret”. I stället för att företag köper nya möbler och i värsta fall slänger dem när behoven förändras, erbjuder Envivo ändamålsenlig inredning mot en fast månadskostnad. Inredningen kan bestå av både nya och gamla möbler som anpassas efter företagens aktuella behov. På så sätt kan flexibilitet och hållbarhet öka.

JL Kemi har utvecklat effektiva, giftfria och nedbrytbara rengörings- och flamskyddsmedel. En huvudingrediens i företagets produkter är cellulosa – ett ämne som finns i all växtlighet på jorden. Vid sidan av de miljömässiga fördelarna, har såväl rengöring- som flamskyddsmedlen visats sig vara mycket effektiva.

Finalister, Skapa talang (till personer på högst 30 år)
ProPractize har skapat en digital träningsdagbok för seriösa golfspelare. I en app har golfspelare möjlighet att bland annat föra dagbok, se beskrivningar på övningar och bearbeta statistik för effektivare träning. Företaget lanserar tjänsten i Europa, men ser störst potential på den amerikanska marknaden.

Lyllos Entertainment erbjuder streamade filmer och tv-serier med personer med funktionsnedsättning som huvudmålgrupp. Företaget bearbetar filmerna så att de blir betydligt lättare för målgruppen att förstå och ta till sig serierna och filmerna.

Nära & Naturligt har utvecklat en metod att odla fisk på ett hållbart sätt. Fiskodling är världens snabbast växande livsmedelsindustri, men brottas med miljöproblem. Med företags metod kan man säkerställa hållbart foder, god hälsa för fiskarna samt att restprodukter och vatten återanvänds.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


tisdag 14 januari

Milmed lanserar kosttillskott som främjar ett friskare åldrande

Med fyra patent och omfattande vetenskapliga studier som publicerats i ett tjugotal vetenskapliga tidskrifter, lanserar nu Örebro-företaget Milmed Unico kosttillskottet AgeViva. Den grundläggande substansen i produkten är jästceller som behandlats med elektromagnetiska millimetervåglängder. – Våra studier visar positiva effekter på neurodegenerativa sjukdomar samt på en rad andra symptom förknippade med åldrande, säger företagets vd, Thomas Lenz.

onsdag 11 december

Företagen ger Inkubera toppbetyg

En stor majoritet av Inkubera-företaget ger organisationen högsta möjliga betyg på frågan ”I vilken utsträckning skulle du rekommendera Inkubera till en kollega eller vän”. Samtliga företag uppger även att Inkubera bidrag till viss eller i hög utsträckning har bidragit till deras utveckling.

torsdag 5 december

Truckzter växlar upp: Camilla Wallin tar plats som styrelseordförande

Den Stockholmsbaserade tech-VD:n och affärsängeln Camilla Wallin är sedan ett par månader tillbaka styrelseordförande i Inkubera-bolaget Truckzter. En av orsakerna till att Camilla tackade ja till erbjudandet är Truckzters tydliga hållbarhetsprofil. – Jag jobbar bara med impact-bolag, säger Camilla. Visst tycker jag om att bygga och skala upp bolag, men jag vill att det ska göra någon skillnad för världen och för mina barn som håller på att växa upp.

onsdag 4 december

Arta Systems ett steg närmare lansering: ”Vår kunskap om kunderna har ökat enormt”

Arta Systems utvecklar ett digitalt visualiseringsverktyg som ska göra det lättare för beslutsfattare inom offentlig sektor att fatta välgrundade beslut kring bland annat matproduktion, självförsörjning och krisberedskap. Tack vare Tillväxtverkets stöd på 1,1 mkr har Arta System kunnat kartlägga vilka behov som landets regioner har. – Stödet har gett oss chansen att verkligen gå på djupet i frågorna och lära oss mer om regionernas behov. Vår kunskap har ökat avsevärt, vilket gör det möjligt för oss att lansera en ännu bättre produkt, säger Cecilia Fendin på Arta Systems. Nästa år planerar vi för att lansera vårt verktyg.