Nyheter

Spännande möten för Inkubera-företagen på GoWest

Speed dating på GoWest – företag möter investerare.

GoWest är ett av Nordens största riskkapitalforum för startups, scale-ups och investerare. De investeringar som görs som ett resultat av GoWest, gäller vanligtvis i tidiga skeden i företagens tillväxtresa, alltså den typ av företag som är med i Inkubera.

Inkubera gjorde det lättare för intresserade företag att delta genom att bekosta resa, hotell och deltagaravgift.

– Att vara med på den här typen av event är nyttigt på flera sätt. De företag som kommit lite längre kan absolut hitta finansiärer för sin framtida expansion. För mer nystartade företag kan detta vara de första mötena med externa finansiärer. För dem kan exempelvis investerarnas feedback på bolagens affärsmodell vara nog så värdefullt, säger Fredrik Stenman, vd på Inkubera.

De företag som deltog från Inkubera var Monetax, Soundcase, Milmed och Truckzter samt två Inkuberas affärscoacher. Tillsammans var företagen med om ett 50-tal möten innan de tog tåget tillbaka till Örebro.

– Vi är jättenöjda. Deltagandet på GoWest gav verkligen mersmak, säger Fredrik Regin, vd på Truckzter. Vi hade totalt tolv möten med investerare, varav tio var bokade på förhand. Av dessa ledde samtliga till ytterligare möten, vilket ju var precis det vi hoppades på. Vi hade rätt höga förväntningar när vi åkte, men de överträffas faktiskt.

Martin Jacobson, Soundcase, Per Arenö, Fredrik Regin och Sebastian Toro, Truckzter, Johannes Norrbacka, Monetax, Thomas Lenz, Milmed, Ulf Skagerström, Truckzter, Fredric Öjebrandt, affärscoach. Saknas på bilden gör affärcoachen Mathias Farnebo.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


tisdag 5 maj

Inkubera söker projektledare & affärsutvecklare – för att bygga nästa generations innovationspipeline

Hur kan vi ta en idé från tidigt skede till investeringsbart bolag – och hur kan den resan bli mer träffsäker, datadriven och AI-stödd? Det är kärnfrågan i Inkuberas nya EU-finansierade utvecklingsprojekt, där vi nu söker en projektledare och affärsutvecklare. – Den vi söker ska inte "leda ett projekt" utan utgöra själva motorn för hur vi utvecklar bolagen, gärna med AI som ett centralt verktyg, säger Erik Jonuks.

tisdag 5 maj

Från Örebro till Hollywood. Nu vill bolaget bakom Moon Smart Focus sätta en ny världsstandard.

På hösten 2014 tar regissören Miko Lazic för första gången kontakt med Inkubera. Han hade en idé om ett smart fokussystem som skulle kunna göra automatiska fokusförflyttningar och effektivisera filmskapandet. Inkubera kopplade ihop Miko med AI-forskare på Örebro universitet och tog med honom på en affärsresa till Kanada som gav de första kontakterna med amerikansk filmindustri. Inkubera introducerade honom även för Mathias Farnebo som idag är företagets vd. – Vi satte tidigt upp en vision att vår produkt Moon Smart Focus skulle finnas på stora filmproduktioner i Hollywood, berättar Mathias. Den visionen har vi sedan länge nått. Företaget fortsätter att utvecklas och nu siktar vi på att bli en industristandard som förenar filmiskt konstnärskap med möjligheterna som AI ger.

måndag 27 april

Karlskogaföretaget har lösningen för autonoma drönare och sjävkörande fordon

Det började med en enkel insikt: mycket av det som sägs om autonoma drönare fungerar inte i verkligheten. För Victor Björkgren blev det startskottet för Nordic Flight Stack, ett nytt bolag i Karlskoga. – Både inom det militära och inom det civila finns det en stor efterfrågan på autonoma system som klarar sig själva, även om de skulle störas ut eller förlora radiokontakten av andra skäl. Lösningarna finns inom forskningen, men jag har noterat att ingen har hittat något som fungerar i praktiken. Det är där jag nu har skapat en lösning, säger Victor.

onsdag 22 april

Inkubera och Intric i nytt samarbete – bygger framtidens AI-drivna inkubator

Inkubera har ingått ett strategiskt avtal med det svenska AI-bolaget Intric. Genom samarbetet stärker vi vårt erbjudande, effektiviserar inflödet av bolag, och tar en tydlig position som en framtidssäkrad inkubator med hög datasäkerhet. – Det här samarbetet gör att vi kan arbeta både smartare och mer proaktivt. Vi frigör tid till det som verkligen skapar värde – att möta forskare och entreprenörer som vill utveckla bolag och bidra till en positiv utveckling av samhället, säger Ruxandra, ansvarig för inflödet av nya företag till Inkubera.