Nyheter

Stenman leder Spets1

Fredrik Stenman är ny projektledare för Spets1. Han kommer att leda arbetet med att bygga upp ett effektivt inkubatorstöd utifrån Örebroregionens framtagna prioriteringsområde när det gäller innovationer.
–Vi vill att fler innovativa affärssatsningar ska nå marknaden. Vi ska samtidigt, genom ökad omsättning och fler anställda hos bolagen i projektet, bidra till en innovativ och entreprenörsvänlig kultur i regionen, säger Fredrik Stenman.

Stenmans roll blir både att inspirera till samt hitta case som Inkubera kan arbeta vidare med.
– I Spets1 kommer bolagen bland annat få tillgång till specialiserade affärsutvecklings- och processledarinsatser – och dessutom ett värdefullt kontaktnät. Vi ger bolagssatsningarna förutsättningar att nå framgång både på en nationell och internationell marknad.

Projektet Spets1 kompletterar Inkuberas ordinarie verksamhet och kommer att bedrivas i nära samarbete med Örebro universitet.
–Jag hoppas dessutom att samarbetet mellan olika aktörer generellt kan bli bättre så att innovationer kan skapas genom en koppling mellan entreprenörer, stora bolag, forskare och personer som vill driva och bygga bolag, säger Fredrik Stenman.

Fredrik Stenman kommer närmast från uppdrag hos Örebro universitet Holding AB och var dessförinnan vice vd i Nethouse-koncernen och vd på Nethouse Örebro.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


torsdag 27 mars

Örebroföretagets innovation minskar smittspridning av multiresistenta bakterier

Örebroföretaget Steamforce har en lösning som minskar risken för spridning av multiresistenta bakterier på sjukhus och vårdinrättningar. WHO klassar multiresistenta bakterier som ett av största globala hoten mot vår hälsa. Bara i Sverige drabbas årligen cirka 76 000 personer av vårdrelaterade infektioner. Forskningsstudier visar att handfat med tillhörande vattenlås är en av de viktigaste smittkällorna till vårdrelaterade infektioner och utbrott. Men genom att ersätta de befintliga handfaten med en egenutvecklad modell menar Steamforce – med stöd av kliniska studier – att man kan minska spridningen av de skadliga bakterierna.

måndag 24 mars

Nominera till SKAPA-priset – vi söker årets bästa idé

SKAPA-priset till Alfred Nobels minne är Sveriges ledande innovationstävling. Nu kan du nominera dig själv eller någon annan till SKAPA-priset eller SKAPA talang och får chansen att bli länsvinnare och representera Örebro län i den stora riksfinalen. Vi behöver din nominering senast 30 maj.

måndag 17 mars

Förändring i Inkuberas ledning, information från Inkuberas styrelse

Styrelsen för Inkubera har beslutat att genomföra en förändring i verksamhetens ledning i samband med att bolaget nu går in i en ny utvecklingsfas med nya behov. Efter fyra år slutar Fredrik Stenman som vd på Inkubera. Bakgrunden till förändringen är ett nytt innovationslandskap som kräver en strategisk omställning med fokus på att utveckla nya profilområden för att skapa internationell attraktionskraft samt att stärka samarbeten inom innovationsstödsystemet.

fredag 28 februari

Inkubera lanserar entreprenörslön för startups. Dessa fem företag är först ut.

Nu kan startups få ekonomiskt stöd från Inkubera för att fokusera mer på sin affärsutveckling. Inkubera erbjuder nu entreprenörslön till fem utvalda bolag i Startup-programmet. – Entreprenörslöner är nytt för oss, säger Inkuberas vd, Fredrik Stenman. Vår förhoppning är att entreprenörerna ska kunna arbeta mer fokuserat, så att bolagen kan utvecklas snabbare.