Nyheter

Stenman leder Spets1

Fredrik Stenman är ny projektledare för Spets1. Han kommer att leda arbetet med att bygga upp ett effektivt inkubatorstöd utifrån Örebroregionens framtagna prioriteringsområde när det gäller innovationer.
–Vi vill att fler innovativa affärssatsningar ska nå marknaden. Vi ska samtidigt, genom ökad omsättning och fler anställda hos bolagen i projektet, bidra till en innovativ och entreprenörsvänlig kultur i regionen, säger Fredrik Stenman.

Stenmans roll blir både att inspirera till samt hitta case som Inkubera kan arbeta vidare med.
– I Spets1 kommer bolagen bland annat få tillgång till specialiserade affärsutvecklings- och processledarinsatser – och dessutom ett värdefullt kontaktnät. Vi ger bolagssatsningarna förutsättningar att nå framgång både på en nationell och internationell marknad.

Projektet Spets1 kompletterar Inkuberas ordinarie verksamhet och kommer att bedrivas i nära samarbete med Örebro universitet.
–Jag hoppas dessutom att samarbetet mellan olika aktörer generellt kan bli bättre så att innovationer kan skapas genom en koppling mellan entreprenörer, stora bolag, forskare och personer som vill driva och bygga bolag, säger Fredrik Stenman.

Fredrik Stenman kommer närmast från uppdrag hos Örebro universitet Holding AB och var dessförinnan vice vd i Nethouse-koncernen och vd på Nethouse Örebro.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


tisdag 10 juni

ÖrebroTech vill göra regionen till Sveriges nästa stora technav

Förhoppningsvis står techsektorn i Örebro län står inför ett stort kliv framåt. Med lanseringen av ÖrebroTech, tar Region Örebro Innovation tillsammans med Örebro kommun, Inkubera och Business Region Örebro ett krafttag för att stärka samverkan, innovation och tillväxt inom länets snabbt växande techbransch. – Vi ser en enorm potential i Örebro läns techsektor. Med ÖrebroTech vill vi koppla ihop företag, talanger och investerare i ett dynamiskt och inkluderande kluster, säger Victor Sunnliden, vd på Region Örebro Innovation AB och tillförordnad vd på Inkubera.

onsdag 4 juni

Välkommen Ruxandra!

Med gedigna erfarenheter från snabbväxande startups och kompetens inom bland annat affärsutveckling, marknad och försäljning, har Ruxandra Bocaciu de verktyg som krävs för att axla rollen som ny Prepare-ansvarig på Inkubera. Hon blir den första kontakten för nya företag på väg in i Inkuberasfären. Ruxandra är förväntansfull. – Jag är värderingsdriven och trivs allra bäst när jag får stötta andra. Att starta ett nytt företag innebär att förverkliga en dröm som tar en både på företagsresa och en personlig resa. Jag älskar att få finnas med i den skärningspunkten, säger hon.

måndag 12 maj

Inkubera söker ny vd

Vi på Inkubera står inför en spännande utvecklingsresa. Med sikte på 2029 ska vi fördjupa vår roll som en regionalt förankrad inkubator i nationell framkant, med ett tydligt bidrag till internationell konkurrenskraft. Det handlar om att stödja fler innovativa bolag från hela länet, särskilt inom tillämpad AI, Life Science och hållbar teknik, samt att bygga ett ekosystem där idéer snabbt kan växa till skalbara företag. Vi söker en ledare som med mod, nyfikenhet och samarbetsförmåga kan ta Inkubera in i nästa utvecklingsfas – tillsammans med ett starkt team, en engagerad styrelse och ett brett nätverk av aktörer inom akademi, näringsliv och offentlig sektor.

fredag 9 maj

Flexdrive skapar nya hållbara tjänster kring bilinnehav

De flesta bilar står stilla ungefär 22 av dygnets 24 timmar. Trots detta halveras deras värde på bara tre år. Ragnar Sethson har arbetat som konsult inom digitalisering, IT och affärsmodeller i över 16 år. Med sitt nya bolag Flexdrive utmanas etablerade sanningar kring bilägande och långa leasingkontrakt genom digitalisering. – Vi har skapat lösningar kring bilinnehav som är mer flexibla, mer hållbara och mer fördelaktiga för plånboken, säger han.