Nyheter

Stora nedskärningar hotar Sveriges företagsinkubatorer – Inkubera en av många drabbade

Fredrik Stenman, vd på Inkubera.

Finansieringen för de 32 företagsinkubatorer som ingår i det nationella inkubatorsprogrammet är hotad, då Vinnova har aviserat en sänkning från 110 till 70 miljoner. Detta riskerar att även drabba den regionala inkubatorn Inkubera.
– Blir den aviserade neddragningen verklighet, innebär det tyvärr att vi tvingas göra besparingar, vilket skulle drabba såväl de innovativa tillväxtföretagen som regionen i stort. Sedan starten har våra företag bidragit med fler än 3 000 arbetstillfällen och dragit in mer än 900 miljoner kronor i skatteintäkter till Örebroregionen. 

Vinnova finansierar sedan 2004 det nationella inkubatorprogrammet som syftar till att stötta och vidareutveckla inkubatorer, som i sin tur arbetar för att utveckla innovativa företag i tidiga skeden. I Örebroregionen står det nationella inkubatorsprogrammet för en väsentlig del av Inkuberas finansiering.
– Vinnova är vår näst största finansiär efter Region Örebro Län. Den neddragning som Vinnova flaggar för skulle få stora konsekvenser för oss. Vi skulle tvingas stötta färre företag och/eller minska värdet på det stöd vi ger.

Vinnovas aviserade neddragningar innebär en minskning av budgeten från 110 till 70 miljoner, ca 50 % inräknat de senaste årens inflation. De kommande veckorna skrivs Vinnovas instruktioner över hur de ska fördela sina medel fram till 2028.

– Nu sätts ramarna för den kommande programperioden och efter det är det svårt, eller omöjligt, att påverka, säger Inkuberas vd Fredrik Stenman.

Inkubera startade sin verksamhet 2007 och stöttar regionens mest innovativa företag med bland annat affärscoachning och hjälp att hitta finansiering för deras tillväxt. Sedan starten har Inkubera granskat över 1 000 idéer, företagen som har fått stöd har bidragit med över 3 000 arbetstillfällen och dragit in mer än 900 miljoner kronor i skatteintäkter till Örebroregionen. Under perioden 2007–2022 uppgick bolagens omsättning till över 3,5 miljarder.

– Givetvis hade många av bolagen klarat sig bra även utan vår hjälp. Men när vi frågar bolagen om hur de värderar vårt stöd de fått av oss, svarar de allra flesta att vår stöd har bidragit ”i hög utsträckning” till deras utveckling. I många fall har stödet varit helt avgörande.

Fredrik Stenman menar att Vinnovas aviserade neddragningar riskerar att rita om Sverigekartan för vilka bolag som kan få det stöd de behöver i tidiga faser. Risken är att företagen i storstadsregionerna gynnas medan stödet utarmas i övriga delar av landet.

– Nu är det viktigt att Örebroregionens kommunala och regionala politiker oavsett partitillhörighet samt ansvariga för näringslivsfrågor agerar snabbt. Arbetet är påbörjat och med hög intensitet kommer det förhoppningsvis ge effekt. Annars riskerar förutsättningarna att försämras för regionens näringsliv, och framför allt för de företag som i framtiden ska bli det lok som driver regionens utveckling framåt.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


torsdag 18 december

Monetax tvättar den grå kryptohandeln vit

Minst 300 000 svenskar handlar med kryptovaluta, men bara en bråkdel deklarerar sina inkomster. Snart blir det svårare att vara anonym. Från och med årsskiftet måste alla kryptobörser skicka kontrolluppgifter till Skatteverket om dem som har bedrivit handel. Deras programvara hjälper kunder att redovisa kryptohandel på rätt sätt. – Vi är ensamma om att ta hand om våra kunders hela deklaration från början till slut, säger Johannes Norrbacka, grundare av Monetax och erkänd som thought leader inom kryptobeskattning. Tack vare en nära dialog med Skatteverket ända sedan starten är våra kunder i trygga händer. Den nya lagen ger oss förstås stora möjligheter att växa.

tisdag 16 december

Örebroföretaget som är störst i Sverige men ändå är en doldis

Idrottsföreningar som tar emot anmälningsavgifter, ideella organisationer som samlar in gåvor och församlingar som hanterar kollekt och avgifter har en sak gemensamt – de är en del av civilsamhället. De drivs inte av vinst, men måste ändå hantera pengar på ett fungerande sätt. Ping Payments från Örebro är okänt för de flesta, men ser till att betalflödena fungerar för en klar majoritet av landets föreningar och ideella organisationer. – För många av våra kunder är ekonomi inget man brinner för, men om betalningarna inte fungerar skapar det snabbt problem. Vår roll är att se till att pengarna flödar korrekt, är spårbara och inte tar tid från det som är viktigast, säger vd Petter Sehlin.

tisdag 9 december

Så vill Amanda på ÖrebroTech lysa upp Örebros tech-scen

Nyfiken, driven och lösningsorienterad – tre ord som beskriver hur Amanda Eriksson tar sig an både jobbet och livet. Historien om hur hon fick jobbet som ansvarig för initiativet Örebro Tech är ett talande exempel. – Jag skapade min jobbansökan genom att tala in och skicka iväg ett mejl under en promenad. Det blev spontant, men det är lite så jag fungerar, säger hon.

torsdag 13 november

Från bredd till spets – så vill Erik Jonuks ta Inkubera in i framtiden

Erik Jonuks är Inkuberas nya vd. Med honom vid rodret tar bolaget steget från breddinkubator till spetsaktör. Inkubera lämnar på sikt rollen som stödjare av bolag i alla branscher för en tydligare specialisering. – Vi vill bli riktigt spetsiga och kompetenta inom några utvalda områden. Vi siktar högt och fokuserar på företag med forskningsbakgrund och/eller högt teknikinnehåll. Först ut i vår satsning är life science-bolagen.