Med BeeSnacks presenterar studenterna Carl Davidson och Daniel Wessberger en unik produkt på marknaden för djurmat. Nu har deras projekt blivit en del av Inkubera.
– Vi vill skapa produkter som kan bidra till en mer hållbar miljö, säger Carl Davidson.
BeeSnacks är en produkt som huvudsakligen bygger på råvaran drönarbilarver. Till skillnad från många andra produkter på marknaden för djurmat är BeeSnacks därför både näringsrik och ekologisk hållbar.
Produkten och dess användningsområde utvecklades under vårens omgång av ORU KickStart – det entreprenöriella programmet för studenter på Örebro universitet. Här fick Carl Davidson och Daniel Wessberger möjlighet att utveckla sina förmågor och tänka mer entreprenöriellt.
–Vi har jobbat hårt med projektet det senaste året, och med Inkuberas expertis hoppas vi nu kunna ta idén till nästa nivå. Det känns hedersamt eftersom vi är de första studenterna på länge som blir antagna till Inkubera, säger Daniel Wessberger.
Med stöd av en affärscoach på Inkubera är målet att BeeSnacks framöver ska kunna ta marknadsandelar inom segmentet djurmat/husdjursfoder. Men först ska de starta upp ett bolag.
– Vi ser verkligen fram emot att introducera våra nyttiga, innovativa produkter på marknaden, säger Carl Davidsson.