Nyheter

Två Inkubera-bolag finns med på Sveriges AI-karta

Två företag med tydlig Inkubera-koppling – Beescanning och Binary Brains – finns med på kartan över Sveriges mest kvalificerade startups inom AI. Dessutom har Neurolearn, med bas på Örebro universitet, valts ut.

Det är AI Sweden, Ignite Sweden och Rise som har genomfört den första kartläggningen av AI-startup-landskapet i Sverige. Sammanlagt uppfyllde 89 bolag kriterierna för bland annat skalbarhet, användning av data och medarbetarnas AI-kompetens.
– Startupbolag spelar en viktig roll när det gäller att skapa innovation och tillväxt, speciellt inom AI-området, säger Mikael Klintberg på AI Sweden Örebro.

Tre bolag från Örebro – Neurolearn, Binary Brains och BeeScanning finns med på listan. De två sistnämnda är eller har varit en del av Inkubera.
– Det viktigt för oss att synas även i dessa sammanhang, säger Björn Lagerman, vd på BeeScanning. Det är lätt att bli insnöad i sin egen bransch. Min erfarenhet säger mig att oväntade dörrar ibland kan öppnas om man själv är synlig och har ett öppet sinne.

Kartläggningen av AI-startups är en del av ett pågående europeiskt initiativ för att skapa ett landskap med AI-startups i varje land. Syftet är bland annat att underlätta samarbete och kunskapsöverföring så att man kan skapa värde för medborgarna och att konkurrera globalt. Man kan säga att landskapet kommer att fungera som en kvalitetsstämpel för de utvalda startupbolagen.
– Vi är glada att få vara en del av detta spännande projekt, säger Ruxandra Bocaciu, customer success manager på Binary Brains. Att lyfta AI-startups samt bygga broar mellan länder och hjälpa till att accelerera innovation på det här sättet stärker oss alla. Det blir som ett eget ekosystem. Dessutom är vi i ett väldigt fint sällskap, inte minst av de två andra Örebro-företagen, Neurolearn och BeeScanning.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


måndag 12 oktober

Inkubera Ventures – bryggan mellan bolag och tillväxtkapital

Att ha en bra affärsidé räcker inte alltid för att attrahera kapital. Det krävs också ett starkt team, en skalbar affärsmodell och rätt förberedelser inför mötet med investerarna. Det är här Inkubera Ventures ska göra skillnad. Efter sin första månad på jobbet ser Investment Lead, Roumi Johannesson, stora möjligheter att stärka länken mellan regionens tillväxtbolag och det privata kapitalet.

fredag 2 oktober

SKAPA-priset till Greewave – ViSort vann SKAPA-talang

Luis Valencia på Greewave tog hem årets SKAPA-pris i Örebro län. SKAPA-talang gick till Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström på ViSort. Nu väntar riksfinalen i november för båda vinnarna.

torsdag 24 september

Ping Payments hittade nya vägar till tillväxt

Ping Payments hade en stark position på sin marknad – så stark att den började begränsa möjligheterna att växa. Genom Swedish Scaleups fick Örebrobolaget hjälp att hitta nya målgrupper, vässa strategin och omsätta den i praktiken. – Om man som vi har 95 procent marknadsandel inom sin huvudmålgrupp är det svårt att fortsätta växa. Det gjorde att vi för ungefär ett år sedan hamnade i något av en identitetskris, berättar vd Petter Sehlin. Vi visste att vi behövde bredda vår målgrupp, men var lite osäkra på i vilken riktning vi skulle gå. Erbjudandet om att vara med i Swedish Scaleups kom i helt rätt tid. Nu har vi en tydlig strategi och stark vind i seglen.

måndag 21 september

Här är finalisterna i SKAPA–priset 2026

Länsjuryn för SKAPA-priset i Örebro län har utsett tre innovativa bolag till finalister i årets tävling. Vinnaren presenteras vid prisceremonin på Örebro slott den 1 oktober. Möt alla länsfinalisterna och läs om deras banbrytande idéer.