Nyheter

Venture Cup: 3 av de 20 bästa idéerna kommer från Örebro län

Johanna Sandström och Mimmi Johansson på ZenZone.

Venture Cup –Sveriges största tävling för nya affärsidéer och startups – har offentliggjort vinnarna i tävlingen IDEA 2023, som går till idéer i tidigt skede. På Topp20-listan finns hela tre idéer från Örebro län, Alga Insulation, Toytech och ZenZone.

ZenZone, som drivs av Johanna Sandström och Mimmi Johansson, har precis avslutat sin medverkan i Inkuberas Prepare-program. Deras idé är att erbjuda en ljudisolerat och portabelt avslappningsbås där anställda får guidning genom olika övningar för meditation och avslappning under 5–10 minuter.

– Sjukskrivningar på grund av stress är på rekordnivå i Sverige och vi har själva varit utmattade, säger Johanna. Vi hoppas att vår idé på sikt ska ge många chansen att kunna minska sin stress och må bättre på jobbet. Dessutom skulle det bidra till ökad effektivitet på arbetsplatserna.

Utnämningen till en av de 20 bästa idéerna kom som en glad överraskning.
– Jättekul, säger Mimmi. Det är en bekräftelse att vi är något bra på spåret. Det är guld värt för oss.

Övriga två Örebroföretag på Venture Cups Top20-lista är:

Alga Insulation
Alga Insulations drivs av Janna Nasser och William Khzouz. Deras idé är att isolera bostäder med alger som spolas upp på stränder, vilket idag är ett problem för många kommuner.  Lyckas Alga kommer det att finnas en avsättning för algerna samt ett nytt hållbart alternativ för isolering. Alga Insulationen vann SKAPA talang tidigare i år.

Toytech
Ridwan Omer är grundare till Toytech. Hans idé är att  introducerar barn till programmering och teknik genom roliga workshops och aktiviteter. Toytech vill inspirera och väcka barns intresse för den digitala världen och främja deras kreativitet och problemlösningsförmåga och bana väg för nästa generations ingenjörer.

Här är hela listan: Venture Cups Top20-lista

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


torsdag 11 juni

Nordic Flight Stack i pilotprojekt med Ekobots autonoma maskiner

Karlskogaföretaget Nordic Flight Stack – som utvecklat ny teknik som gör att drönare och autonoma fordon kan navigera utan GPS – inleder inom kort sitt första pilotprojekt. I sommar kommer företagets programvara att testas av Ekobot, ett företag som utvecklar och marknadsför självkörande jordbruksmaskiner.

tisdag 9 juni

Entreprenören Robin Svensk leder Inkuberas nya tillväxtsatsning

Inkubera har rekryterat serieentreprenören Robin Svensk som projektledare för den nya satsningen RÖR – Regional innovations- och tillväxtpipeline. Med erfarenhet från både musikbranschen och snabbväxande konsumentbolag ska han hjälpa fler innovativa företag i Örebro län att växa.

måndag 8 juni

Inkubera beviljas 7,5 miljoner kronor för att stärka Örebro läns innovationskraft

Inkubera beviljas totalt 7,5 miljoner i finansiering för projektet RÖR – Regional innovations- och tillväxtpipeline. Finansiering kommer från Region Örebro län och från Tillväxtverket i form av EU-finansiering. Projektet ska stärka Örebro läns innovations- och forskningskapacitet genom en ny sammanhållen process som hjälper fler idéer och kunskapsintensiva företag att ta steget från innovation till marknad.

tisdag 5 maj

Från Örebro till Hollywood. Nu vill bolaget bakom Moon Smart Focus sätta en ny världsstandard.

På hösten 2014 tar regissören Miko Lazic för första gången kontakt med Inkubera. Han hade en idé om ett smart fokussystem som skulle kunna göra automatiska fokusförflyttningar och effektivisera filmskapandet. Inkubera kopplade ihop Miko med AI-forskare på Örebro universitet och tog med honom på en affärsresa till Kanada som gav de första kontakterna med amerikansk filmindustri. Inkubera introducerade honom även för Mathias Farnebo som idag är företagets vd. – Vi satte tidigt upp en vision att vår produkt Moon Smart Focus skulle finnas på stora filmproduktioner i Hollywood, berättar Mathias. Den visionen har vi sedan länge nått. Företaget fortsätter att utvecklas och nu siktar vi på att bli en industristandard som förenar filmiskt konstnärskap med möjligheterna som AI ger.