Nyheter

Genombrott för RAPP

Inkubera-bolaget RAPP, som med hjälp av AI kan förbättra säkerheten och kvaliteten inom dagkirurgi, har fått ett genombrott på marknaden. I dagarna blev ett avtal klart med det första landstinget, Region Östergötland. Diskussioner förs även med fler landsting.
– Att Region Östergötland skriver avtal med oss är förstås ett stort erkännande, säger Anna Skogh, vd på RAPP. Det underlättar inte bara bearbetningen av den övriga marknaden.  Den ökade mängd data vi nu får in, förbättrar också träffsäkerheten för vår produkt.

Dagkirurgi, då patienten som regel återvänder till sitt hem direkt efter operationen, står idag för en betydande del av alla operationer. Detta spar pengar för vården, men innebär också ett visst mått av osäkerhet – både för läkare och patienter. Genom att via en IT-lösning göra det enkelt för patienten att berätta om sitt mående, skapar RAPP större trygghet för alla inblandande. Inte nog med det. Kunskapen om olika typer av patienters komplikationer och tillfrisknande, analyseras av RAPP med hjälp av artificiell intelligens.
– Vår egenutvecklade IT-lösning är ett viktigt hjälpmedel, säger Anna Skogh. Men det är AI-analysen i nästa steg som egentligen är grejen. Med den nya kunskap vi skapar, kommer vården att med större precision kunna förutse hur olika patientgrupper kommer att reagera på olika typer av operationer.

Kan man förutse hur olika patienter kommer att må efter en operation, kan man också ge bättre information och bättre vård. Det är just detta som är RAPP:s ambition – att den ökande kunskapen om patienternas mående skall leda till bättre vård.
– Ju mer data vi kan samla in, desto mer träffsäker kommer vården att kunna bli. Vi hoppas kunna hjälpa vården med både förbättringar och kostnadsbesparingar genom att göra patienternas röst tydligare. Vi hjälper landstingen att styra sina resurser dit där den gör allra störst nytta, menar Anna.

Att Region Östergötland som första landsting nu skrivit avtal med RAPP, gör att Anna Skogh känner sig mycket hoppfull för framtiden.
– Vi har jobbat hårt och länge för detta. Nu har vi fått ett kvitto på att vi är på rätt väg. Jag är övertygad att detta kommer att leda till nya avtal och fler affärer.

RAPP har sitt ursprung i forskningen som bedrivs på Örebro universitet. Idag är företaget en del av Inkuberas nya satsning på life science.
– Inkubera har hjälpt oss att bli mer affärsmässiga. Genom Inkuberas coachning har vi blivit spetsigare i vårt erbjudande och snabbare kommit ut på marknaden, säger Anna.

 

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


torsdag 18 december

Monetax tvättar den grå kryptohandeln vit

Minst 300 000 svenskar handlar med kryptovaluta, men bara en bråkdel deklarerar sina inkomster. Snart blir det svårare att vara anonym. Från och med årsskiftet måste alla kryptobörser skicka kontrolluppgifter till Skatteverket om dem som har bedrivit handel. Deras programvara hjälper kunder att redovisa kryptohandel på rätt sätt. – Vi är ensamma om att ta hand om våra kunders hela deklaration från början till slut, säger Johannes Norrbacka, grundare av Monetax och erkänd som thought leader inom kryptobeskattning. Tack vare en nära dialog med Skatteverket ända sedan starten är våra kunder i trygga händer. Den nya lagen ger oss förstås stora möjligheter att växa.

tisdag 16 december

Örebroföretaget som är störst i Sverige men ändå är en doldis

Idrottsföreningar som tar emot anmälningsavgifter, ideella organisationer som samlar in gåvor och församlingar som hanterar kollekt och avgifter har en sak gemensamt – de är en del av civilsamhället. De drivs inte av vinst, men måste ändå hantera pengar på ett fungerande sätt. Ping Payments från Örebro är okänt för de flesta, men ser till att betalflödena fungerar för en klar majoritet av landets föreningar och ideella organisationer. – För många av våra kunder är ekonomi inget man brinner för, men om betalningarna inte fungerar skapar det snabbt problem. Vår roll är att se till att pengarna flödar korrekt, är spårbara och inte tar tid från det som är viktigast, säger vd Petter Sehlin.

tisdag 9 december

Så vill Amanda på ÖrebroTech lysa upp Örebros tech-scen

Nyfiken, driven och lösningsorienterad – tre ord som beskriver hur Amanda Eriksson tar sig an både jobbet och livet. Historien om hur hon fick jobbet som ansvarig för initiativet Örebro Tech är ett talande exempel. – Jag skapade min jobbansökan genom att tala in och skicka iväg ett mejl under en promenad. Det blev spontant, men det är lite så jag fungerar, säger hon.

torsdag 13 november

Från bredd till spets – så vill Erik Jonuks ta Inkubera in i framtiden

Erik Jonuks är Inkuberas nya vd. Med honom vid rodret tar bolaget steget från breddinkubator till spetsaktör. Inkubera lämnar på sikt rollen som stödjare av bolag i alla branscher för en tydligare specialisering. – Vi vill bli riktigt spetsiga och kompetenta inom några utvalda områden. Vi siktar högt och fokuserar på företag med forskningsbakgrund och/eller högt teknikinnehåll. Först ut i vår satsning är life science-bolagen.