Nyheter

Skolado motverkar mobbning och psykisk ohälsa på fler än 50 skolor

Ismael Hamoudi grundare av SkoladoSedan starten 2022 har finns Skolados skolenkäter nu i sex kommuner – Kumla, Degerfors, Lindesberg, Ljusnarsberg, Mora och Härjedalen. Skolor i ett ytterligare ett par kommuner utvärderar just nu tjänsten.
– Även om arbetet med att skaffa nya kunder är tidsödande, så har responsen från skolorna varit fantastisk, säger Ismael. Skolorna ger också värdefull feedback på hur vi kan utveckla tjänsten så att den blir ännu bättre.

Det kanske viktigaste grunden för Skolados framgångar är att skolan snabbt och enkelt får ett svar på hur eleverna mår. När de svarar på frågorna via en dator eller läsplatta, liknar det mer än ett dataspel än en traditionell enkät. Många elever tycker att det är ett kul avbrott i den vanliga undervisningen. När eleverna svarat på frågorna får skolan en sammanställning över resultatet.
– Skolorna får snabbt en tydlig bild över hur eleverna mår, om de känner sig trygga, motiverade och så vidare. Det är ett verktyg som hjälper skolorna att utvecklas inom flera områden, säger Ismael.

Frågorna i Skolado liknar mer ett dataspel än en traditionell enkät.

Skolorna kan själva välja vilka frågor de vill ställa, men Skolado föreslår också ett antal grundfrågor. En synpunkt från skolorna är att det vore bra om dessa frågor är vetenskapligt förankrade. Skolado har nu utvecklat frågor i samarbete med docent Björn Johansson, forskare vid Örebro universitet. Hans specialområde är barns erfarenheter av mobbning och kränkningar i skolan.
– Vi håller på att slipa på en ny frågemall som både är forskningsbaserad och barnanpassad, säger Ismael. En annan förbättring är att elever som inte ännu lärt sig läsa kan få frågorna upplästa.

Skolado kom med i Inkubera strax efter starten 2022. Sedan dess har Ismael haft löpande kontakt med en sin affärscoach, men också fått stöttning inom fler områden.
– Jag har fått ut otroligt mycket av samarbetet, säger Ismael. Skolado hade inte varit där vi är idag utan Inkubera. Ett av många exempel är att vi nyligen fick möjlighet att åka till SETT-mässan (Scandinavian Education Technology Transformation). Det gav oss både nya intressanta leads till nya kunder och möjlighet till erfarenhetsutbyte med andra bolag som säljer digitala verktyg till samma målgrupp som vi. Mycket värdefullt!

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


måndag 12 oktober

Inkubera Ventures – bryggan mellan bolag och tillväxtkapital

Att ha en bra affärsidé räcker inte alltid för att attrahera kapital. Det krävs också ett starkt team, en skalbar affärsmodell och rätt förberedelser inför mötet med investerarna. Det är här Inkubera Ventures ska göra skillnad. Efter sin första månad på jobbet ser Investment Lead, Roumi Johannesson, stora möjligheter att stärka länken mellan regionens tillväxtbolag och det privata kapitalet.

fredag 2 oktober

SKAPA-priset till Greewave – ViSort vann SKAPA-talang

Luis Valencia på Greewave tog hem årets SKAPA-pris i Örebro län. SKAPA-talang gick till Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström på ViSort. Nu väntar riksfinalen i november för båda vinnarna.

torsdag 24 september

Ping Payments hittade nya vägar till tillväxt

Ping Payments hade en stark position på sin marknad – så stark att den började begränsa möjligheterna att växa. Genom Swedish Scaleups fick Örebrobolaget hjälp att hitta nya målgrupper, vässa strategin och omsätta den i praktiken. – Om man som vi har 95 procent marknadsandel inom sin huvudmålgrupp är det svårt att fortsätta växa. Det gjorde att vi för ungefär ett år sedan hamnade i något av en identitetskris, berättar vd Petter Sehlin. Vi visste att vi behövde bredda vår målgrupp, men var lite osäkra på i vilken riktning vi skulle gå. Erbjudandet om att vara med i Swedish Scaleups kom i helt rätt tid. Nu har vi en tydlig strategi och stark vind i seglen.

måndag 21 september

Här är finalisterna i SKAPA–priset 2026

Länsjuryn för SKAPA-priset i Örebro län har utsett tre innovativa bolag till finalister i årets tävling. Vinnaren presenteras vid prisceremonin på Örebro slott den 1 oktober. Möt alla länsfinalisterna och läs om deras banbrytande idéer.