Nyheter

EMBRACE attraherar nytt kapital och får ny vd

EMBRACE nya ägarkonstellation: Johan Rydberg, Anton Fahlgren, Anná Ragen (Örebro Universitet Holding) och Henrik Andershed.

På bara några månader ökade Inkubera-företaget EMBRACE kundstocken från fem till 20 kommuner. Framgångarna för bolaget har nu attraherat företagaren Johan Rydberg, som kliver in som ny delägare och vd.
– EMBRACE  är ett innovativt företag på en marknad där det inte fanns några andra aktörer, säger han.

EMBRACE är ett digitalt verktyg för att kartlägga, analysera och förebygga brott. Verktyget hjälper kommuner att i samarbete med polisen och fastighetsbolag att få bättre överblick så att de kan prioritera de insatser som gör störst nytta.

Hittills har företaget i stor utsträckning drivits av Henrik Andershed, som i grunden är forskare snarare än företagare. EMBRACE snabba tillväxt har bidragit till att man nu lyckats attrahera den nye vd och delägaren Johan Rydberg.
– Johan är verkligen en person med gedigen erfarenhet från företagsvärlden som har byggt upp och sålt företag och gjort hela den resan, säger Henrik Anderhed. Han blir en jätteviktig injektion för oss. Johan kommer att göra oss ännu mer framgångsrika och sprida EMBRACE till ännu fler kommuner.

Ny delägare är också medarbetaren Anton Fahlgren som redan är en nyckelperson inom utbildning och handledning. It-företaget Nethouse säljer samtidigt sina andelar i bolaget och Örebro Universitet Holding minskar kraftigt sitt ägande. Det innebär att de personer som arbetar i företaget nu också tillsammans kommer att vara majoritetsägare.

Nya vd:n Johan Rydberg fick upp ögonen för bolagets affärsidé och blev intresserad.
– Jag anser att EMBRACE verkar på en framtidsbransch, som det på ett personligt plan känns väldigt spännande att få jobba med. Jag ser en väldigt stor potential för EMBRACE och tror att vi kommer att växa fort och att vi kommer att kunna utveckla nya produkter som breddar vår portfölj.

Sedan starten har bolaget stöttats av innovationsstödsystemet inom Örebro universitet Holdig AB och av Inkubera, något som Henrik Anderhed ser som en framgångsmodell.
– Stöttningen både från Holdingbolaget och från Inkubera har varit fantastisk. EMBRACE hade inte kommit till om inte Holding och innovationsstrukturen på Örebro universitet hade funnits. Det var de som pushade mig till att starta en verksamhet och att det här är en bra idé. Både de och Inkubera har varit ett väldigt bra stöd längs vägen, menar han.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


torsdag 15 oktober

Virenc tar nästa steg mot behandling av virusinfektioner

Örebrobolaget Virenc utvecklar en substans med potential att verka mot flera virus, bland annat influensa-, RS- och coronavirus. I nya tester vid Umeå universitet visade substansen stark effekt mot SARS-CoV-2 i en avancerad modell av mänskliga luftvägar. Resultaten ger forskarna ett viktigt underlag för nästa steg.

måndag 12 oktober

Inkubera Ventures – bryggan mellan bolag och tillväxtkapital

Att ha en bra affärsidé räcker inte alltid för att attrahera kapital. Det krävs också ett starkt team, en skalbar affärsmodell och rätt förberedelser inför mötet med investerarna. Det är här Inkubera Ventures ska göra skillnad. Efter sin första månad på jobbet ser Investment Lead, Roumi Johannesson, stora möjligheter att stärka länken mellan regionens tillväxtbolag och det privata kapitalet.

fredag 2 oktober

SKAPA-priset till Greewave – ViSort vann SKAPA-talang

Luis Valencia på Greewave tog hem årets SKAPA-pris i Örebro län. SKAPA-talang gick till Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström på ViSort. Nu väntar riksfinalen i november för båda vinnarna.

torsdag 24 september

Ping Payments hittade nya vägar till tillväxt

Ping Payments hade en stark position på sin marknad – så stark att den började begränsa möjligheterna att växa. Genom Swedish Scaleups fick Örebrobolaget hjälp att hitta nya målgrupper, vässa strategin och omsätta den i praktiken. – Om man som vi har 95 procent marknadsandel inom sin huvudmålgrupp är det svårt att fortsätta växa. Det gjorde att vi för ungefär ett år sedan hamnade i något av en identitetskris, berättar vd Petter Sehlin. Vi visste att vi behövde bredda vår målgrupp, men var lite osäkra på i vilken riktning vi skulle gå. Erbjudandet om att vara med i Swedish Scaleups kom i helt rätt tid. Nu har vi en tydlig strategi och stark vind i seglen.