Nyheter

Spixa tecknar avtal om utveckling och kommersialisering

Sören Andersson och Åke Strid, Spixia

Spixia Bioteknologi AB drivs av forskarna Åke Strid och Sören Andersson vid Örebro universitet. Företaget arbetar med att ta fram ett klamydiavaccin, något som idag saknas på marknaden. Genom att nu teckna avtal med utvecklingsbolaget Eurocine Vaccines har man tagit ett viktigt steg mot vidareutveckling och marknadsintroduktion.

Forsknings- och samarbetsavtalet innebär att Solna-baserade Eurocine Vaccines kommer att accelerera utvecklingen och arbete mot kommersialisering av preparatet. Nästa steg är att förbereda och genomföra en klinisk studie. Därefter är förhoppningen att en uppskalning av produktionen och tillverkningen av vaccinet kan upphandlas. Eurocine Vaccines står enligt avtalet med Spixia för alla kostnader relaterade till utveckling, tillverkning och kommersialisering av klamydiavaccinet fram tills ett avtal med tredje part – det vill säga företag som kan genomföra fullskalig produktion och marknadslansering– kan ingås.

– Vi är övertygade om att detta samarbetsavtal kommer generera goda framsteg och ser nu fram emot den kommande utvecklingen av klamydiavaccinkandidaten. Förebyggande vacciner mot klamydia saknas på marknaden idag, vilket är ett stort och växande problem. Följaktligen skulle ett framgångsrikt vaccin skapa betydande försäljningsvärden, säger Åke Strid, VD och styrelseledamot i Spixia Biotechnology

Marknadspotentialen för ett potentiellt klamydiavaccin uppskattas enligt det brittiska marknadsanalysbolaget Global Life Sciences till 5 miljarder dollar 2024. Värdet för aktierna i Eurocine Vaccines ökade med 13 procent efter att nyheten om avtalet med Spixia offentliggjordes.

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


onsdag 8 april

Maptun ändrar inriktning – blir partner med konkurrenterna

I oktober flyttade Maptun ur sin gamla tillbyggda bilverkstad till ändamålsenliga lokaler på hela 3 800 kvm vid Örebros södra infart. Men frågan är om inte företaget under ytan genomgår en ännu större förändring. Mycket talar för att Maptun – som en gång började med att trimma bilar – håller på att förändra hela branschlogiken. På köpet kan man bli partners med några av sina största konkurrenter.

tisdag 31 mars

Vi måste sluta med stafettlöpning och våga finnas på planen samtidigt

– Varje gång någon säger ordet samverkan känner jag både passion och frustration. Det säger Ruxandra Bocaciu, som sedan snart ett år ansvarar för inflödet av nya bolag till Inkubera. I sitt arbete möter hon dagligen entreprenörer med idéer som kan bli framtidens företag – men också ett innovationssystem som är splittrat, och inte alltid når sin fulla potential.

fredag 27 mars

Vattenfall lanserar Sobrius AI-baserade preventionsplattform för 11 000 medarbetare

Vattenfall har infört Sobrius – en AI-baserad, anonym digital plattform för tidig reflektion kring alkohol, narkotika, läkemedel och spel. Satsningen omfattar cirka 11 000 medarbetare och är en del av Vattenfalls förebyggande arbetsmiljöarbete. Syftet är att synliggöra riskmönster i ett tidigt skede, innan de utvecklas till ett mer omfattande problem. – Avtalet med Vattenfall innebär något av ett genombrott för oss. Det känns extra roligt att kunna ta steget från upphandling till fullskalig implementation, och vi ser det som ett viktigt kvitto på både behovet av lösningen och vår fortsatta utveckling, säger Karl Dahl, medgrundare av Sobrius.

fredag 27 mars

Kompetensdag sätter fokus på IT, tech och AI i Örebroregionen

Den 24 april bjuder Örebro Tech, Handelskammaren Mälardalen och Region Örebro län in till en halvdag med fokus på framtidens kompetensförsörjning inom IT, tech och AI. Under eftermiddagen samlas företag, organisationer och utbildningsaktörer på Chamber Hub i Örebro för att tillsammans diskutera hur regionen kan möta de snabbt föränderliga kompetensbehoven. – Det här är en stor möjlighet för oss i som arbetar med tech i Örebroregionen att både ta del av aktuell kunskap och bidra med våra egna perspektiv, säger Amanda Eriksson, Platform Lead på Örebro Tech.