Nyheter

Inkubera beviljas 7,5 miljoner kronor för att stärka Örebro läns innovationskraft

Inkubera har fått finansiering av tillväxtprojektet RÖR med 7,5 miljoner kronor. Målet är att ge stöd till minst 50 företag.

Inkubera beviljas totalt 7,5 miljoner finansiering för projektet RÖR – Regional innovations- och tillväxtpipeline. Finansiering kommer från Region Örebro län och från Tillväxtverket i form av EU-finansiering. Projektet ska stärka Örebro läns innovations- och forskningskapacitet genom en ny sammanhållen process som hjälper fler idéer och kunskapsintensiva företag att ta steget från innovation till marknad.

Under perioden 2026–2028 kommer Inkubera att utveckla och implementera en regional innovationspipeline som omfattar hela kedjan från tidig idéutveckling till kommersialisering och tillväxt. Kärnan i satsningen är en AI-stödd digital metodmotor som ska göra det möjligt att stödja fler företag och innovationsteam med bibehållen kvalitet och ökad effektivitet.

Inkubera leder projektet som genomförs i samverkan med flera regionala aktörer, däribland Region Örebro län, Örebro universitet Holding, Almi Östra Mellansverige och andra delar av det regionala innovationssystemet.

– Örebro län har många starka idéer, entreprenörer och forskningsresultat med stor potential. Samtidigt vet vi att många innovationer aldrig når hela vägen till marknad eller investering. Med RÖR skapar vi en tydligare och mer sammanhållen väg framåt för de företag som vill växa och göra skillnad, säger Erik Jonuks, vd för Inkubera.

Målet är att minst 50 företag och team ska få stöd genom projektet. Genom standardiserade arbetssätt, digitala verktyg och datadriven uppföljning ska fler innovationer kunna utvecklas snabbare och med bättre förutsättningar att attrahera kunder, partners och kapital.

– Vi ser särskilt stora möjligheter inom områden som AI, deep tech och life science, där många av framtidens tillväxtföretag växer fram. Min förväntning är att projektet ska bidra till fler konkurrenskraftiga företag, ökad investeringsberedskap och ett starkare innovationssystem i hela regionen, säger Erik Jonuks.

Projektet finansieras genom Europeiska regionala utvecklingsfonden, Region Örebro län och Inkubera. Den totala projektbudgeten uppgår till cirka 7,5 miljoner kronor.

 

Fakta om projektet RÖR

  • Projektperiod: juni 2026 – november 2028
  • Projektägare: Inkubera
  • EU-finansiering: 3 miljoner kronor
  • Total budget: cirka 7,5 miljoner kronor
  • Mål: stärka Örebro läns innovationskapacitet genom en sammanhållen innovationspipeline från idé till tillväxt
  • Förväntat resultat: minst 50 företag och team får stöd, fler innovationer når marknaden och regionens förmåga att attrahera kapital stärks
                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


fredag 2 oktober

SKAPA-priset till Greewave – ViSort vann SKAPA-talang

Luis Valencia på Greewave tog hem årets SKAPA-pris i Örebro län. SKAPA-talang gick till Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström på ViSort. Nu väntar riksfinalen i november för båda vinnarna.

torsdag 24 september

Ping Payments hittade nya vägar till tillväxt

Ping Payments hade en stark position på sin marknad – så stark att den började begränsa möjligheterna att växa. Genom Swedish Scaleups fick Örebrobolaget hjälp att hitta nya målgrupper, vässa strategin och omsätta den i praktiken. – Om man som vi har 95 procent marknadsandel inom sin huvudmålgrupp är det svårt att fortsätta växa. Det gjorde att vi för ungefär ett år sedan hamnade i något av en identitetskris, berättar vd Petter Sehlin. Vi visste att vi behövde bredda vår målgrupp, men var lite osäkra på i vilken riktning vi skulle gå. Erbjudandet om att vara med i Swedish Scaleups kom i helt rätt tid. Nu har vi en tydlig strategi och stark vind i seglen.

måndag 21 september

Här är finalisterna i SKAPA–priset 2026

Länsjuryn för SKAPA-priset i Örebro län har utsett tre innovativa bolag till finalister i årets tävling. Vinnaren presenteras vid prisceremonin på Örebro slott den 1 oktober. Möt alla länsfinalisterna och läs om deras banbrytande idéer.

torsdag 10 september

Möt finalisterna i SKAPA talang

Det är som vanligt ett spännande startfält i SKAPA Talang, Sveriges största innovationstävling för personer under 30 år. I Örebro län kan vi på Inkubera tack vare samarbeten med våra sponsorer ge våra vinnare hela 30 000 kr samt utse tre finalister som utöver publicitet för sin idé vinner 10 000 kr. Här är finalisterna i SKAPA Talang 2026 utan inbördes ordning.