Nyheter

EMBRACE vann SKAPA-priset

Lovisa Brodin och Anton Fahlgren, EMBRACE

SKAPA-priset är Sveriges största innovationspris, och syftar till att ge uppfinnare hjälp att utveckla sina idéer. I varje län utses vinnare som sedan går till riksfinal. Årets vinnare i Örebro län blev Henrik Andershed, grundare av Inkubera-företaget EMBRACE.
– Vi på EMBRACE är jätteglada och stolta över priset. Det är ännu en bekräftelse på att vi är på rätt väg.”

Juryn för länets SKAPA-priset består av representanter för, Alfred Nobel Science Park, Svenskt näringsliv, Örebro universitet, Startcentrum, Inkubera, Business Region Örebro län och Region Örebro län. Priset på 30 000 kr delades ut på Örebro Slott av landshövding Maria Larsson som också läste upp juryns motivering:

”Varje dag finns i tidningar, webbnyheter och inlägg på sociala medier av denna fråga och samhällsproblem. Alla har en åsikt och olika lösningar, men få har instrument och pålitliga underlag att bygga sina slutsatser och lösningar på. Den här produkten ger och ett praktiskt verktyg och ett verklighetsbaserat faktaunderlag som ger det enkelt och möjligt att gå från snack till verkstad. Samhällsproblemet stavas brottslighet och otrygghet och läsning är digital, brottsförebyggande, trygghetsskapande och leda till gigantiska besparing i mänskligt lidande och pengar. Produkten har ett engelskt namn som översatt till svenska betyder omfamning eller kram. Örebro läns SKAPA-pris 2019 går till Henrik Andershed för innovationen EMBRACE.”

Henrik Andershed är professor på Örebro universitet och kunde inte själv ta emot priset eftersom han själv är ute på föreläsningsturné inom brottsbekämpning. På plats på slottet var däremot medarbetarna Lovisa Brodin och Anton Fahlgren.
– Jättekul, säger Lovisa med ett stort leende. Och idag firar vi dubbelt eftersom vi idag även fick vår tionde avtalskund när Eskilstuna kommun bestämde sig för att börja med Embrace.

Vinnare i ungdomsklassen blev Lova Svensson och Amanda Mattsson som utvecklat en affärsidé som innebär att erbjuda företag att installera en automat som tillhandahåller gratis mensskydd till medarbetare och besökare.

Lova Svensson och Amanda Mattsson, Period Pack Sweden

Lanseringen drar igång på allvar nästa år, men redan nu finns ett intressa från marknaden.
– Vi har redan kunder här i Örebro som signat upp sig, berättar Amanda och Lova.

Vem vet, kanske blir även deras företag Period Pack Sweden ett Inkubera-företag inom en snar framtid.

 

 

                     


Har du en innovativ idé?

Har du ett spännande projekt eller ett företag med en nytänkande affärsidé?
Hör av dig till oss!

Gör intresseanmälan

Nyheter


onsdag 8 april

Maptun ändrar inriktning – blir partner med konkurrenterna

I oktober flyttade Maptun ur sin gamla tillbyggda bilverkstad till ändamålsenliga lokaler på hela 3 800 kvm vid Örebros södra infart. Men frågan är om inte företaget under ytan genomgår en ännu större förändring. Mycket talar för att Maptun – som en gång började med att trimma bilar – håller på att förändra hela branschlogiken. På köpet kan man bli partners med några av sina största konkurrenter.

tisdag 31 mars

Vi måste sluta med stafettlöpning och våga finnas på planen samtidigt

– Varje gång någon säger ordet samverkan känner jag både passion och frustration. Det säger Ruxandra Bocaciu, som sedan snart ett år ansvarar för inflödet av nya bolag till Inkubera. I sitt arbete möter hon dagligen entreprenörer med idéer som kan bli framtidens företag – men också ett innovationssystem som är splittrat, och inte alltid når sin fulla potential.

fredag 27 mars

Vattenfall lanserar Sobrius AI-baserade preventionsplattform för 11 000 medarbetare

Vattenfall har infört Sobrius – en AI-baserad, anonym digital plattform för tidig reflektion kring alkohol, narkotika, läkemedel och spel. Satsningen omfattar cirka 11 000 medarbetare och är en del av Vattenfalls förebyggande arbetsmiljöarbete. Syftet är att synliggöra riskmönster i ett tidigt skede, innan de utvecklas till ett mer omfattande problem. – Avtalet med Vattenfall innebär något av ett genombrott för oss. Det känns extra roligt att kunna ta steget från upphandling till fullskalig implementation, och vi ser det som ett viktigt kvitto på både behovet av lösningen och vår fortsatta utveckling, säger Karl Dahl, medgrundare av Sobrius.

fredag 27 mars

Kompetensdag sätter fokus på IT, tech och AI i Örebroregionen

Den 24 april bjuder Örebro Tech, Handelskammaren Mälardalen och Region Örebro län in till en halvdag med fokus på framtidens kompetensförsörjning inom IT, tech och AI. Under eftermiddagen samlas företag, organisationer och utbildningsaktörer på Chamber Hub i Örebro för att tillsammans diskutera hur regionen kan möta de snabbt föränderliga kompetensbehoven. – Det här är en stor möjlighet för oss i som arbetar med tech i Örebroregionen att både ta del av aktuell kunskap och bidra med våra egna perspektiv, säger Amanda Eriksson, Platform Lead på Örebro Tech.